Complex

Jsou v dnešní době ještě k něčemu faxy?

Nejlepší odpověď
marci1

My faxy vidíme spíše jako přežitek, ale třeba v Německu stoupá používání faxu
z důvodu ochrany dat. Dalším důvodem pro používání faxu je, že faxované dokumenty mají v Německu na rozdíl od těch posílaných e-mailem platnost z hlediska práva. To je důvodem, proč je využívají banky nebo pojišťovny.

Jeden z dalších důvodů je, že faxy na rozdíl od mailových schránek nebývají zahlcené spamem. Nemůže tedy ani dojít k situaci, kdy důležitý dokument nebo zpráva neprojde přes spam filtr. Stejně tak se uživatelé faxu neobávají hackerů.
🙂

https://www.no­vinky.cz/ekono­mika/481627-vzpominate-na-fax-v-nemecku-ho-pouzivaji-cim-dal-vic.html

Další odpovědi
anonym

přesně k tomu k čemu byly vždycky, k přenosu černobílé rastrové grafiky přes analogovou telefonní linku. V principu se dají samozřejmě používat dodnes ale je to už velmi neefektivní proti datovým přenosům umožňujícím mnohem rychlejší datové toky a tedy i výrazně vyšší kvalitu například přenášených skenů že to už používají opravdu jen ti co z nějakého důvodu musí. Mnohem praktičtější je dnes udělat mnohostránkový sken do PDF dokumentu a ten odeslat emailem jako přílohu samozřejmě. Bezpečnost se dá zajistit šifrováním a právní prokazatelnost odesilatele (například z pohledu komunikace se státní správou) stačí doplnit pomoci elektronického podpisu.

Obavy z virů a spamu přenášených emailem jsou také poněkud nadnesené, ale je pravdou že u tak primitivního zařízení, jakým byl fax skutečně tento problém neexistuje. Obojí se dá dnes ale velmi efektivně řešit pomocí učících se antispamových filtrů, které například nebezpečné (lokálně spustitelné) typy souborů vůbec k příjemci nepropouští a převážnou většinu spamu efektivně expedují do zvláštní složky.