devi344

Jsou umělci osoby výdělečně činné?

Třeba scénáristi, režiséři nebo kameramani

Jo jo, myslel jsem OSVČ

Nejlepší odpověď
gecco

Myslíš, jestli (si) vydělávají???
😉
Obvykle ano – za práci mají plat, to je normální, ne??
___
Pokud ovšem myslíš „osoby samostatně výdělečně činné“ – tedy OSVČ (podnikatele) – někteří ano, jiní ne…

Další odpovědi
dubraro

Samozřejmě jsou výdělečně činní. Buď jako zaměstnanci např. divadla nebo agentury, nebo samostatně. Jen nespadají do kategorií živnostník nebo podnikatel. K výkonu umělecké profese není třeba živnostenský list ani založení firmy.

Zdroj: http://www.han­dicraft.cz/2011/09/­umelec-nemusi-mit-zivnostensky-list/

led

1 – Sú umelci na „voľnej nohe“ títo môžu byť FO – OSVČ tj.fyzické osoby
2 – Sú umelci zamestnanci -
môžu byť aj FO – poberajúce príjem len zo závislej činnosti (daňové priznanie DPFO-A)
alebo môžu byť FO – poberajúce príjem len zo závislej činnosti a aj z inej externej umeleckej činnosti (daňové priznanie DPFO-B)