Illines

Jsou ukelebavky prezitek anebo naopak?

A zpivaji i otcove,nebo jen maminky?

Nejlepší odpověď
Drap

Přežitek určitě ne. Zpívá kdo umí. Je prokázáno že živý zpěv , popřípadě i čtení pohádek a podobně zdárně přispívá k vývoji dítěte. Žádné DVD či kazety to nemohou nahradit.

Další odpovědi
hanulka11

Nejsou přežitek – jak kde asi ..... spíš zpívají babičky a dědové – myslím
Doplňuji:
jednou když jsem zpívala vnukovi – tak mi povídá …babi proč nejdeš zpívat do rádia ,když to tak umíš …tak jsme se od srdce zasmáli, byli mu asi 4 roky

Wang

Ukolébavky jsou tradice. Zpívá, kdo umí a nebo ten, kdo zpívá míň falešně. Mladí staří, dvojhlas, trojhlas.

www

Ukolébavkou má dítě klidný kontakt se známou osobou a proto klidně usíná.
Toto není přežitkem, ale přirozeným postupem jak zdravě uspat mrně.

Damiana

Pro některé lidi je přežitek i slušně pozdravit nebo poděkovat a co teprve zpívat ukolébavky!
Je to nejen tradice, ale i vytváření vzájemných pout a vazeb mezi dítětem a blízkou osobou (rodičem, prarodičem nebo chůvou – bohužel pro dítě…). Jako u všeho – vždycky záleží jen na tom, co ten, který dítě má vlastně chce a jakým směrem se v jeho výchově bude ubírat. Takže, třeba babička může sebevíc snachu „poučovat“ o nutnosti ukolébavky, ale jestli dotyčná není „ten typ“, Halí belí z ní stejně nevypadne… Ale neměla by tchýniny Koně v zelí zavrhovat. Nejenže „má klid“, ale také to není na škodu. Spíš naopak. Pořád lepší, než aby dítě uspávala bedna. Televizní…:-)
(Ke tvé druhé otázce – v mém případě zpívali oba…:-)