Michal47

Jsou tyto citáty identické?

Posledním stupněm závisti je nenávist. (Gaius Plinius Secundus Maior)

a

Starší sestrou nenávisti je závist. (František z Assisi)

Předem děkuji za odpověď!

Nejlepší odpověď
annas

Co si myslite vy? Zkuste si vyvodit sám.

První citát – nenávist stojí výš jako závist, takže je nadřazená, je horší. .

Druhý citát
Když je závist starší sestrou nenávisti, tak závist vznikla jako první. Po ní se narodila další sestra – nenávist. Je to vztah mezi sourozenci – jsou obecně v jedné linii, tedy závist a nenávist jsou sestry, obě jsou špatné, ale jedna je „horší“ – nenávist.
--

Můžeme jen uvažovat, jak to autoři cítili, se nedovíme.

Františšek z Assisi je Svatý František, Pinius je filozof.

Michal47

Annas, děkuji za odpověď. První citát lze chápat tak, že výš stojí závist – že se ta osoba pak uchyluje k nenávisti z nouze. Co se týče Františka z Assisi, tak starší sestra mohla být synonymum pro matku, lůno. Pak by smysl obou citátů byl stejný.

annas

Ještě mě napadlo něco z pohledu jazyka – závist je slovo základové, takže nenávist je slovo odvozené, něco silnějšího, silný odpor, takže i tak stojí výš. Závist je starší sestra – vznikla dřív, nenávist je mladší sestra, ale je horší.

Michal47

Uznávám, že je těžké porovnávat dva citáty z různých dob a od různých autorů. Pro zajímavost se podívejte na internetové stránky obce Doksany a zadejte klíčová slova „senior soror“. To je ta starší sestra. Aby se vyjasnilo, že by to měla pro Františka z Assisi být vůdkyně. Sestry opravdu stojí vedle sebe, ale starší dává té mladší svou školu. Tím je můj výklad zkreslením skutečnosti, protože nejde o vztah emocí jako u Plinia. Nedá se to porovnávat.

http://www.obec-doksany.cz/historie-obce-doksany/

annas

Ano, vím, Třeba Svatá Anežka se nazývala starší sestrou, už jsem to ale nerozebírala.

Proto jsem napsala, že se nedovíme, jak to mysleli.

Někde jsem psala, že nám při rozboru básně vyprávěla vyučující CJL, že byla se studenty na besedě s jedním básníkem (jméno jsem zapomněla). Studenti se ho ptali, zda chápou ssprávně jeho verše.

Odpověděl – mohlo by to tak být.

Vždy z toho vycházím z rozboru textu, jenže původ se těžko zjišťuje nejen u lidové slovesnosti, ale i citátu. Všechny okolnosti vzniku slov neznáme.

Proto jsem napsala, jak to chápu já, je na vás, jak to pochopíte Vy.

Uvedla jsem i jazykový pohled.