Kelt

Jsou texty písní vždy jednoznačné, nebo nabízejí různý výklad?

Mám na mysli lidovou píseň Šli panenky silnicí, kde se ve druhé sloce zpívá
Ta maličká, ta je má, ta je má, ta je má,
ta má oči, jako já, jako já mám.
Na krku má granáty, granáty, granáty,
mezi nima dukáty, dukáty jsou.
Zde se několikrát opakuje slovo má a hned u prvního verše se nabízí dvojí výklad ta je má jako ona je moje, má v roli přivlasťnovacího zájmna, nebo ona je má, možná ty granáty, které má na krku, nebo se jedná o jinou část ženského těla – ruce, vlasy, ramena, nohy, ňadra, záda
Na krku má granáty – myšleno drahokamy a ne vojenský materiál.
Dodá k tomu někdo něco? Díky

Nejlepší odpověď
annas

Častá otázka ve škole.. Co chtěl autor svou básní říct? Čtenář či posluchač to přesně neví, ale verše interpretují tak, jak jim sami rozumí. Že se dají slova chápat různě, je individuální, i když rozbor lze posuzovat podle toho, v které době verše vznikly, ze znalosti autorova života, jeho názorů atd. Že jsou opravdu různé možnosti, svědčí to, co nám vyučující CJL uváděla jako příklad. Při setkání s jedním poválečným básníkem, (jméno mně vypadlo), jehož se studenti ptali, zda dobře pochopili jeho verše, odpověděl, že by to tak mohlo být.

Stejně je to i u písní. I když u lidové písně neznáme autora. I on ztvárnil svou představu o někom či o něčem. Využil bohatost české slovní zásoby – synonyma, homonyma, různé figury – opakování slov, samohlásky (jsou to přece tóny), samozřejmě roli sehrál rým, rytmus, někdy i atypická rytmizace. Písně se šířily ústně, proto byl text jednoduchý a snadno zapamatovatelný.

Takže osobně chápu autorovův text podle významu slov. Zda to myslel tak, jak píšete vy, je váš pohled. Ale osobně si myslím, že význam písně spočívá v její jednoduchosti, právě užitím kratších i delších tvarů zájmena můj a slovesa mít atd. Autor musel dodržet i libozvučnost, uvědomovat si, že se bude text zpívat atd.

Jde vždy o subjektivní pohled, který záleží i na dalších okolnostech.

Další odpovědi
arygnoc

jednoznačný výklad ponúka pre každého iba matematický výrok/rovnica, fyzikálna definícia, chemická rovnica a pod., proste PRESNE deklarovaný výrok.

poézia (i texty piesní) ničím takým takým nie sú, dokonca ani bežný jazyk („znáš houby?“ – „jo, já houby znám“). ich text si je možno vyložiť rôzne (tzv. dvojzmysly).

;-Q

anonym

https://www.go­ogle.cz/search?q=na+krku­+m%C3%A1+gran%C3%A1ty&bi­w=1051&bih=495&sou­rce=lnms&tbm=is­ch&sa=X&ei=v7j7VI­emGoHpUqSLg5gK&ved=0­CAYQ_AUoAQ

dudu

Některé písničky jsou dvojsmyslné záměrně. Např. „Jestli já se letos nevdám lidi řeknou, že ji nemám… a pak pokračuje .. pruhovanou peřinu, tu si schovám na zimu“,