sorosoro

Jsou temná hmota a temná energie vůbec v našem vesmíru?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Ó, to je MOC DOBRÁ otázka. Popravdě – NEVÍME. O temné hmotě víme jen tak, že v kosmologickém měřítku nám „nefunguje“ gravitační zákon, velká tělesa jako třeba galaxie by se měla podle něj chovat JINAK, než se reálně chovají. Takže chyba je někde na naší straně a to bud v gravitačním zákoně NEBO zde působí „něco jiného“ a my nemáme šajnu CO TO JE. Pracovně se tomu dostalo názvu „temná hmota“, protože ji nedokážeme nijak detekovat. V praxi by taková hmota byla vytvořena z částic podléhajících POUZE slabé interakci a gravitaci – podobně jako neutrina, ale s nesrovnatelně větší klidovou hmotností odpovídající hadronům – to by vysvětlovalo jejich „nezachytitelnost“. Velký problém je, že ve Standardním modelu pro takové částice nemáme místo. Ani „velký lov“ na tyto hypotetické částice na LHC zatím nepřinesl žádné výsledky.

S temnou energií je to JEŠTĚ HORŠÍ. Donedávna jsme vůbec neměli důvod předpokládat její existenci. Nevíme co to je, nevíme jakým mechanismem pracuje, vlastně jediné co o ní víme je fakt, že možná existuje. Když se nejnovějšími a nejpřesnějšími přístroji měřila rychlost rozpínání vesmíru, tak se k nesmírnému údivu vědců zjistilo, že nejen že nezpomaluje či není konstantní (jak se obecně očekávalo), ale že rychlost jeho rozpínání se ZVĚTŠUJE. Vesmír zkrádka svoji expanzi ZRYCHLUJE. A stejně tak jako v případě temné hmoty se pídíme po tom, CO za tím stojí. Pracovně jsme to nazvali „temná energie“ a to je tak asi všechno, co o ní víme.

Zkrátka příroda nám už jako již tolikrát hodila do našich krásných teorií parádní vidle. :) Nicméně výše napsané NEZNAMENÁ, že temná hmota a energie nutně REÁLNĚ existují. Jevy, které jimi vysvětlujeme se dají vysvětli i JINAK. Ovšem prozatím jsou to teorie TAK RADIKÁLNÍ, že jsou pro většinu vědců „moc kách“. (např. Verlindova teorie)

Hele, i ve fyzice pracují jen lidé. Jestli takový vědec pobírá granty na výzkum a hledání „temné hmoty“ na LHC, jistě ti na férovku neřekne „No my vlastně ani nevíme, jestli ta temná hmota opravdu existuje, každopádně šance tu JE! Takže prosím o dalších pár desítek miliónů € na výzkum.“ (provoz něčeho takového, jako je LHC je kuevsky drahý, to snad víš) Jistě si dovedeš představit reakci „průměrného vládního účetního“, když sestavuje rozpočet – „Vy chcete takový balík na "výzkum“ něčeho, o čem ani nevíte, jestli to skutečně JE?!?"

Tož asi tak nějak. ;) :D :D

Další odpovědi
Edison

Ano.
Zkoušel sis o tom něco najít?

led

aliendrone, prílišná skromnosť, prečo nepriznáte, že pri písaní vedeckej práci vo vašej odpovedi ste sem tam pozerali na seba do zrkadla a písali o videnom. A neváľajte to na fyzikov.
Tož asi tak nějak. ;) :D :D

aliendrone

led>>> Jen díky Vaší nadpřirozené (konkrétně PEKELNÉ) kráse těla i ducha Vám PROTENTOKRÁT odpustím tuto impertinenci Vaše Excelence! (a také proto, že mám aktuálně mimořádně dobrou náladu) ;) :)

Ale všeho dočasu, moc se neradujete! Mívám i horší, někdy dokonce i ŠPATNÉ dny – nu pagadí! ;):D :D