zjentek

Jsou takovéto výkyvy teplot ještě „normální“?

Z 35°C přes noc rovnou na 15C, je to „v normě“?

Nejlepší odpověď
Drap

Nevidím žádný důvod k údivu

..

Další odpovědi
paul1

Nevidím žádný důvod k údivu

Bývalo i předtím, jen já čím jsem starší, tím hůř výkyvy snáším. Ani otužování moc nepomáhá.

Filip84

Nevidím žádný důvod k údivu

Meteorologie v historii je docela zajímavá část historie, mimo jiné i proto, protože jsou to fakta.

Takhle se na to dívat nemůžeš. Musel bys mít přehlednou meteorologickou statistiku pro dané místo, minimálně za sto let, mít spočítán průměrný počet ledových dnů, průměrný počet mrazových dnů, průměrný počet tropických dnů, průměrný počet supertropických dnů, průměrný počet letních dnů, průměrný počet tropických nocí, průměrný úhrn srážek v příslušné dny, průměrnou sněhovou pokrývku v příslušné dny, průměrný počet bouřek v příslušném období etc. etc. etc.

Třeba „bílé Vánoce“ jsou mythus, pokud teda nebydlíš někde vyloženě na horách. Nejstarší záznamy o počasí máme z pražského Klementina (18. století), plus je něco v kronikách (docela dost, akorát se to nedá přesně datovat a nemá to statistickou hodnotu). Vánoce na sněhu jsou spíše výjimkou, než pravidlem.

V pozdním středověku byly roky, že nebylo léto, a to doslova. V červenci, srpnu nebylo víc, než 5°C, úhrn srážek byl nadprůměrný. Máme o tom záznamy v kronikách (ale v těch nemáš teplotu, máš tam něco ve stylu, že bylo chladno, jako: na popeleční středu, na svátek všech svatých atp. – „srpen blíží se, a jeden by děl, že popeleční středa jest!“) a objektivisováno to máme z letokruhů stromů. Středověkou společnost to docela decimovalo, nebyla úroda.

Celé 18. století bylo tzv. malou dobou ledovou, většina nejnižších teplot je z té doby. Zase v 1/3 19. století bylo teplo zhruba, jak nyní, a to nebyl v Klementinu takový teplotní aglomerační most, takže ještě tepleji.

Výkyvy teplot v dekádách jsou normální. Jedinec tu paměť nemůže mít, nežije tak dlouho, aby to mohl relevantně posoudit.

Dochy

Nevidím žádný důvod k údivu

GM

Nevidím žádný důvod k údivu

aliendrone

Nevidím žádný důvod k údivu

Koukám, že náš sňatkový unterwassermann a mistr erotic postoupil do dalšího stádia na level mistr SKLerotic! Nepamatuješ Silvestra 78 (myslím, už je to dávno)? Večer se pobíhalo v košilkách, ráno auta nešla nastartovat a lidé se navzájem roztahovali přes lana. ;) :)

marci1

Všechno je jinak, ale jak

Je to trochu bizár, ale je to boží! Konečně se dá žít! 🙂

rrihamirek1

Je to opravdu extrém

je to opravdova sila. jeste aby ne, i pocasi se bouri kvuli ukrajinske vlade diletantu a petidemolice petra fialy.

Rokio

Všechno je jinak, ale jak

Je to z určitého úhlu dobré pro člověka, ale ne pro přírodu. Když teplota klesne z 35 stupňů Celsia na 20 stupňů Celsia, tak se pak cítím příjemně a můžu třeba vyrazit na túry.

Disraeli

Nevidím žádný důvod k údivu

Jako zrovna tohle není nic extra nenormálního, ALE jinak ano, výkyvy počasí (nikoli jen teplotní) už dávno nejsou v normě. Sucha, vysychání, úmorná vedra, záplavy, kroupy, tornáda, „vadný déšť“, vítr,.. Výkyvy, změny, nepravidelnost, atd.
Celkvoě klima/podnebí to schytává, narušuje se.

Front

Ale jo, není to nic výjimečného