Martinoska

Jsou synonyma slova potřebovat a chtít?

Je slovo potřebovat synonymem chtít, přát si ve významu – mít, projevovat vůli, mít pocit potřeby něčeho, toužit po něčem?

Definice z knihy: Navždy se osvoboďte od diet
“Přát si/přání: kýžená věc nebo tužba; žádat si něco, požadovat. Vědomý impuls směrem k předmětu nebo zkušenosti, která slibuje radost a uspokojení.
Synonyma: potřebovat, chtít, toužit, prahnout, dychtit, aspirovat, žádat.”

Děkuji.

Doplňuji: potřebovat znamená mít nedostatek něčeho, mít přání nebo touhu

Nejlepší odpověď
annas

Ano. Chtít = žádat, přát si, mít vůli, úmysl, zamýšleti, mít touhu, oddávat se touze.

knižně potřebovat – např. ta polévka chce (potřebuje) ještě přisolit.

Jenže je třeba si uvědomit, že i když jde o synonyma, nedají se vždy použít, tedy nejsou vždy zastupitelná. Je třeba je vhodně zvolit. Synonyma jsou slova PODOBNÉHO významu..

Samozřejmě to souvisí s jejich etymologií, kdy se původní významy posouvaly.

Stačí si projít všechny významy v internetové příručce v PSJC, případně SSJC u obou slov a s porovnat je a nespekulovat.

Není všechno tak se jeví,

Potřebuji něco, proto to chci, toužím po tom, zamýšlím, že si to koupím atd.

Nemohu srovnávat klad a zápor – potřebuji, ale nechci. To by šlo o protiklad,. nikoliv synonymní vyjádření. ž

Když něco nechci, tak se bez toho obejdu, tudíž nepotřebuji.

Tazatelka má otázku vysvětlenou správně. Jen připomínám, že je třeba použít synonyma v určitém kontextu.

Další odpovědi
Edison

Nejsou. „potřebovat“, oproti „chtít“ není založeno na přání a vůli. Potřebuješ to, bez čeho to nejde. Chceš to, bez čeho to jde. Ostatní slova uvedená z knihy mají rovněž odlišné významy.

Tu knihu bych zahodil. Píšou v tom evidentně nesmysly.

Rokio

Napíšu ti příklady vět, kdy se to liší:

  • Zubař ti řekne, že máš křivé zuby, a proto potřebuješ rovnátka. Ty ale rovnátka nechceš, protože by to pro tebe bylo nepohodlné a byly by s tím povinnosti.
  • Potřebuješ se učit na maturitní zkoušku, abys ji úspěšně absolvovala, ale nechce se ti a raději se chceš věnovat zábavě.
  • Chceš nové vydání tvého oblíbeného časopisu, ale nezbytně to nepotřebuješ. Je to zbytný výdaj.

Už vidíš ten rozdíl?

Mc Merkurion

… synonyma lze zaměňovat …
… potřebovat a chtít je rozdíl …
… je pravda, že malé děti nutně potřebují věci, co chtějí …
… mohu chtít nepotřebné (novej pc) a potřebovat něchtěné (návštěva zubaře) …

… kniha je blábol >>> aspirovat, chtít, žádat že jsou synonyma ??? kdopak je asi autorem, ten určitě nemá z češtiny ani základní vzdělání …

… a to prosim já a čeština nekamarádíme …

Dochy

Asi jako slova hlad a chuť…

Tatí, já mám hlad na čokoládu!

Doplňuji: Ano, lze pro tato slova nalézt vhodné užití kdy budou mít funkci synonym. Ale není to úplně typické. Ten obor možných použití, kde by měli stejný význam je dost omezený.

Arne1

Pro malé děti zcela jistě. My starší už ten rozdíl známe

marci1

Chtít: https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/cht%C3%ADt?
Potřebovat: https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/pot%C5%9­9ebovat?

Kelt

Svým způsobem ano, ale záleží na situaci. Tady je to názorně ukázáno, Viz Rokio. Za určitých podmínek mohu něco chtít, protože to potřebuji.Například potřebuji nové boty, ponožky a jiné oblečení, ale nechci. Naproti tomu si koupím knihy, které chci, ale které, podle manželky nepotřebuji. Ale když se chci najíst, tak si potřebuji koupit jídlo. Když se chci dostat do Prahy, potřebuji si koupit lístek na vlak.

Edison

Mít přání a mít touhu rovněž nejsou synonyma. Natož ke slovu potřebovat!!!

Edison

Já třeba NUTNĚ POTŘEBUJU poslední modej Ferrari… 😁

Jinak malé děti taky všechno potřebují, nebo NUTNĚ potřebují. Není to tak, že by nechápaly rozdíl, ale vnímají tak své potřeby.

Edison

… a přání… chtění…

Mc Merkurion

@Rokio: já tam teda nic nevidím …

Mc Merkurion

… opravuju, ve třetím, posledním příkladu je rozdíl vidět …