hapiky

Jsou Svědkové Jehovovi něčeho svědky, nebo se jen za svědky považují, aby to znělo vznešeně?

Kázat neznamená svědčit…

Doplnění k významu slovesa kázat
Jedním z významů slovesa svědčit je být pramenem, dokladem nějakého poznání, názoru, soudu;

Stejně tak v kázání duchovního je „Svědectví o světle“ o „Kristu“ atd.

Nejlepší odpověď
marci1

Do r. 1931 se jmenovali „BADATELÉ BIBLE“.

Další odpovědi
Kepler

Jen se tak vznešeně pojmenovali jako každá pochybná sekta. Nikdo z nich nebyl svědkem čehokoliv.

luckykubrt

Svědkové Jehovovi vydávají SVĚDECTVÍ o Jehovovi, jediném a pravém Bohu na základě biblického textu z Izajáše, kde se píše: „Jste moji SVĚDKOVÉ, je Jehovův výrok.“ 😉
:

Zdroj: Překlad nového světa Svatých písem – Izajáš 43:10

aliendrone

Dosvědčit jde akorát to, že už minimálně 2× (spíš 3×) předpověděli konec světa – a nic! Asi si z nich Jehova dělá prču. :D :D :D

Ale teď vážně – jsem rád, že už neopruzují u dveří (jako kdysi, když potřebovali už nevím kolik podpisů, aby byli uznaní jako církev a mohli brát prachy od státu). Přesto je mi líto NĚKTERÝCH lidí, kteří v dobrém úmyslu a z čistých pohnutek jim uvěřili a nyní na ně dřou a trpí jejich fantasmagoriemi (transfúze apod.). Inu, podle mne je i ta nejpitomější cesta k Bohu pořád cestou k Bohu, ale Bůh (pokud existuje) nás obdařil rozumem (nebo chcete-li zařídil to tak, abychom mysleli) a předpokládám, že to MÁ svůj důvod, proto bychom rozum MĚLI POUŽÍVAT.

Víra je nanic,s vírou je to jednoduché – to si klidně můžu říci, že všechno jsoucno stvořila stará smrdutá vševědoucí a všemohoucí děravá fusekle – a pokud tomu uvěřím, je to stejně platné, jako když věřím, že to zpunktoval Jehova nebo třeba Gaia vynořivší se z prapůvodního Chaosu. Život nás učí, že ty nejjednoduší cesty bývají v konečném důsledku k ničemu a pochybuji, že by bylo Božím záměrem, abychom byli tupé, nemyslící loutky.

Teď mě napadá, že tento příspěvek by mohl vyznít urážlivě (což jak někteří vědí mne obvykle netrápí ;) ), nicméně tentokrát to tak nemyslím a pokud se to přeci jen někoho dotklo, tak se omlouvám.

annas

Jeden člen vám odpověděl

Mě zajímá, jak se na toto společenství pohlíží obecně.

"Oficiálním název této společnosti je „Náboženská společnost svědkové Jehovovi“, vznikla v 70. letech 19. století v USA. Podle českého právního řádu nen u nás příliš v oblibě.

Svědkové Jehovovi mají svou vlastní Bibli. Její oficiální název je „Svaté písmo – Překlad nového světa“. Tuto svoji verzi Bible používají proto, že obsahuje boží jméno (Jehova) a je podle jejich slov doslovná a srozumitelná.

Jehova je jméno jediného Boha, stvořitele všech věcí, uvedené v Bibli. Svědkové proto, že vydávají svědectví o Bohu a Božím království. Toto svědectví šíří svým způsobem života a snahou mluvit s lidmi při každé příležitosti o Bohu a o tom, co se dozvěděli z Bible."

Zdroje na konci článku – viz odkaz

http://www.hks­.re/wiki/doku­.php?id=zs2015:pro­fil_clena_nabo­zenske_spolec­nosti_svedkove_je­hovovi

Slovo svědek má několik významů. .

Svědkové vydávají svědectví, výpověď o Jehovovi a jeho království tím, že jejich tvrzení je pravdivé, věrohodné. O bibli se snaží přesvědčovat lidi atd.

Mc Merkurion

… upravovatelé by si měli rozmyslet, zda je správné takto zasahovat do otázky, to, že kazatelé kážou o světle, neznamená, že je viděli … otázka zní snad jasně: jsou svědci něčeho svědci? a každý snad pozná, o jaký jde význam … kázáním všechna náboženství prospívají svému bohu, ale jako svědectví se to brát nemůže …

… když mi stará řekne, že jí uteklo oko, taky hned nevolám sanitku, že musíme urgentně na oční … holt některá slova mají více významů …

… jak již odpověděl upravovatel v tvé otázce pod čarou: všechna náboženství kážou o svědectví, všichni byli svědky zázraků (jen je problém, že je nikdo neviděl a dodnes neprokázal) … určitě to zní vznešeněji než služebníci boží … vono je taky problém, vymyslet nějakej originální název, vždyť církví je u nás registrovanejch snad víc než politických stran ( https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Seznam_c%C3%A­Drkv%C3%AD_a_n%C3%A1bo%C­5%BEensk%C3%BDch_s­pole%C4%8Dnos­t%C3%AD_v_%C4%8Ces­ku )…

Roman71

Svědkové Jehovovi, jsou svědky proto, že jsou jedinou celosvětovou křesťanskou organizací, která kazatelskou činností vydává svědectví o pravém Bohu jménem Jehova.

Zatímco převážná většina církví Boží jméno ze svých překladů Biblí odstranila a Boží jméno nahradila staročeským popisným titulem „Hospodin“, svědkové Jehovovi se nebojí a jdou s pravdou mezi lidi.

https://www.jw­.org/cs/publi­kace/casopisy/pro­budte-se-cislo-6-2017-prosinec/co-rika-bible-bozi-jmeno/

Zdroj: https://i.pinim­g.com/original­s/1e/9d/6b/1e9d6b5f9437e­b829f03bb87112a796b­.jpg

annas

Adc Mc Mercurion

opět jste nepochopi stejně jako tazatel, že je možná kázat o svědectví.

Jsou významy základní i přnesené.

Mc Merkurion

… ještě jeden důležitý dodatek: … význam slovesa svědčit ve významu být svědkem, být pramenem atd. je právě smysl otázky … odpověď ve smyslu, že je možné kázat o svědectví, předpokládá, že se ona událost a opravdu stala, a to je ten problém, kromě onoho kázání nejsou žádná fakta, malý děti taky věřej na kouzelníka … takže prostě nemůžou kázat o svědectví, jelikož ničeho nebyli svědky, maximálně měli pořádný halucinace po kadidle …

Mc Merkurion

… jak může někdo jiný vědět, co si dotyčný myslí, opět je nám podsouván jiný názor, tazatel se jasně neptá na kázaní, ale zda něčeho byli svědci >>> copak je tak těžké pochopit jednu, či dvě věty? opravujte si češtinu, ale nepodsouvejte nám svůj názor … mimochodem, všichni ostatní pochopili, na co se tazatel ptal, takže chyba bude asi u někoho jinýho …

Roman71

to Annas, nic nového pod sluncem..

Ranní křesťané v prvním století byli také velmi „neoblíbení“ pro kazatelskou činnost, kterou všechny své následovníky pověřil Ježíš (Matouš 28:19,20).
Kniha Skutky 24:14 a 28:22 také mluví úplně jasně, jak se tehdy k pravým Božím ctitelům a následovníkům Ježíše stavěli ostatní lidé – považovali je za sektu. Dnes je to naprosto stejné, jen letopočet je vyšší..

Mimochodem, nestydím se za to, že jsem jedním ze svědků Jehovových :)

Roman71

Jen tak pro zajímavost, fotka z římskokatolického kostela v Oltenu – Švýcarsko:

https://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/1/1c/JEHO­VAH_at_RomanCat­holic_Church_Mar­tinskirche_Ol­ten.JPG

Zajímavé že? ..a teď do mně! :)

hapiky

Kepler: Jen stěží může někdo správně svědčit o historii, když je sama jeho historie tak nicotná. Jen mě tak napadá, že všichni věřící do r.1931 podle nich museli asi uctívat falešného Boha, což je tak absurdní, jako jejich název. Jestli není ovšem jejich název svědkové od slova svědit. Samo jméno jehova je prý špatný či zkomolený překlad.

annas

hapiky

nemáte pravdu. jak jsem napsala. Tato společnost vznikla mnohem dříve, když se přejmenovala..

Jehova nemusí být zkomolený překlad, nikdo neví, jak se vyslovuje.

"Hlavní postava nejmocnějšího boha
je v Hebrejské bibli označována čtyřmi souhláskami
yhwh_.gif (967 bytes)
Jméno je transkribováno jako yhwh
a čteno jako…

…jak vlastně psát a vyslovovat jméno nejvyššího Boha izraelského a křesťanského panteonu?
Yahweh, YeHoWaH, Yahve, Jehovah, Jehova, Jáhveh, Jáhve… ?

http://myty.in­fo/rservice.php?ak­ce=tisk&cislo­clanku=2004040003

Neznáte další významy slova, svědek, pak jde o vaše spekulace,, co jsem neslyšel, to neexistuje …

luckykubrt

Nevím jestli je to Boží záměr, ale smyslem uctívání Jehovy Boha není dohadovat se o přesné znění Božího Jména v podobě tetragrammatonu JHVH. To má opravdu každý jazyk jinak. 😉 Důležitější je konat skutky, které učil Ježíš své následovníky.

Roman71

Ano Luckykubrte, přesně tak, a dodávám:
Mít s pravým Bohem osobní vztah, tak jako například Abraham, Noe, Mojžíš, samozřejmě i Boží syn Ježíš a spousta dalších lidí..

Roman71

Hapiky, dovolil bych si oponovat, dáš-li mi k tomu prostor. Existuje jistý židovský karaita jménem Nehemia Gordon, který vysvětluje správný tvar výslovnosti Božího jména. Doporučuji ti přečíst si alespoň tento dokument:

http://obohu.cz/at­tachments/arti­cle/95/Vyslov­nost_Jmena-Nehemia_Gordon_CZ­.pdf

poznámka: Nevydali svědkové Jehovovi.

hapiky

Absurdní je vaše tvrzení, že neuznáváte žádné jiné bohy než Jehovu o kterém stále tvrdíte, že je ten pravý, tudíž z vašeho tvrzení musí existovat i jiní bohové, což zase vylučujete. Když už jste tak zarputilí, tak byste neměli psát že je Jehova ten pravý Bůh, ale že je to jeho pravé jméno,. Paradox je v tom, že většina křesťanů se modlí ke stejnému Bohu, ale kvůli jeho druhému jménu jsou schopni i zabíjet.

luckykubrt

Já bych jen doplnil Romana71. Většina tzv. křesťanů neví, že Ježíš Kristus není Bůh, ale archanděl Michael. Ježíš v Bibli ze sebe Boha nedělal, ale uznával Boží autoritu svého Otce Jehovy. V podobě Ježíše Boha pak vystupuje Boží odpůrce, satan ďábel Lucifer, který se proměňuje v anděla světla (taky světlonoš) a zaslepuje mysl nevěřících. Jako Gog z Magogu vede lidstvo k špatnému jednání, které vyvrcholí jeho zničením (a těch, kteří mu slouží) v Armagedonu, Božím soudném dni.

Roman71

Jen pro upřesnění Hapiky, je rozdíl mezi tím kdo je „Bůh“ a co je „bůh“. Sama Bible mluví o ostatních bozích (s malým „b“) jako o nehodnotných, dokonce jako o modlách ze dřeva, kamení, kovu a kdoví z čeho ještě.. A jak už jsem tu několikrát zmínil, není to výplod z mé hlavy, ale přímo z Bible.
Jméno Jehova si dal sám pravý Bůh, a žádné jiné jméno nemá, pokud nebudu počítat popisné tituly jako Pán, Všemohoucí, Otec, atd..

Paradox (ale pochopitelný právě pomocí Bible) je, že spousta takzvaných „křesťanů“ ani netuší, že Jehova je pravé Boží jméno, kterým se pravý Bůh odlišuje od všech ostatních bohů (záměrně psáno s malým „b“).

Na základě mylného výkladu biblických veršů a navázání na tradice, bylo z většiny Biblí Jehovovo jméno odstraněno (viz předmluva většiny Biblí), ale to nic nemění na faktu, že jím stále je a praví Boží ctitelé o něm budou vydávat svědectví dokud nepřijde konec :) ..nic proti vám nemám :)

Kepler

No, já se pos…, od teďka když se poškrábu na řiti, hned si vzpomenu na Jehovu 🙂

aliendrone

Tywoe… svědit… to mě zabije hned po ránu – a to mám před sebou pořádně perný den! :D :D :D

BTW – s tím mizerným překladem máš pravdu. (to jen kdyby někdo chtěl protestovat)