Rokio

Jsou Svědkové Jehovovi křesťané, odnož křesťanství, nebo křesťanská sekta?

Nejlepší odpověď
zjentek

jiná odpověď

Dle Dikipedie se jedná o náboženskou společnost, která vznikala původně z kroužku lidí společně studujících Bibli podle témat. To je chytré…

https://www.jw­.org/cs/svedko­ve-jehovovi/caste-otazky/video-financovani-cinnosti/

Další odpovědi
Drap

jiná odpověď

Svědkové sami sebe považují za ty pravé křesťany.
Taky se někdy podívej do archivu:https://www.od­povedi.cz/

EKSOT123

jiná odpověď

Jen stručně, že jsou sice křtěni ve jméno Otce, syna a ducha svatého, (píšu schválně špatně s malým) a věří, že Kristovou obětí se odpouští hříchy. Ale Duch svatý není U nich Bůh, jen cosi a Kristus také ne. Kristus je sice Boží syn, ale něco jako pouhý anděl. Když by se jehovista modlil ke Kristu, je to snad horší, než kdyby se evangelík modlil k P. Marii. Asi by byl vyloučen. Také věří, že většina vyvolených (berou těch 144000 ve smyslu číselného údaje) je již v nebi a zbývá místo jen pro několik málo tisíc. A mají další svoje výklady Písma, které jsou pro ně závazné.
Podrobnější údaje by se možná našly v tom archivu, nevím. Ale na internetu bys našel určitě další zajímavosti. Promiň, nebudu tu teď řešit, jestli je zařadit do sekty nabo kam. Přes všechno omezování svobodného myšlení je zřejmé, že i mezi Jehovisty jsou lidé zvláště milí Bohu, a také někteří od nich přechází k normálnějším křesťanům.

Roman71

Svědkové Jehovovi jsou křesťané.

Nemá smysl se donekonečna opakovat, tak přikládám zdrojový odkaz s podrobnými informacemi k odpovědi 😉

Zdroj: https://www.jw­.org/cs/svedko­ve-jehovovi/caste-otazky/jsou-svedkove-jehovovi-krestane/

Filip84

jiná odpověď

Velmi jednoduše: křesťan je ten, kdo je platně pokřtěný. Může být schismatik, kacýř, cokoli, ale až do své smrti je křesťanem, protože křest zanechává nesmazatelné znamení (v duchovní rovině), které nelze jakkoli odstranit.

Aby byl křest platný (to neznamená automaticky dovolený), musí být splněny kumulative tyto podmínky:

  1. Křtí člověk člověka,
  2. křtí se vodou, pramenitou nebo dešťovou (v nouzi i třeba limonádou, podstatné je, aby hlavní složkou byla voda, tedy vínem to nelze),
  3. křtí se trojím ponořením pod vodu, jedním ponořením pod vodu nebo trojím politím hlavy vodou (a v případě nemožnosti i trojím politím jiné části těla, ale vždy se musí voda dotknout holé kůže, omýt jí),
  4. křtěnec, je-li ve stavu, ve kterém ovládá rozum, musí se křtem souhlasit a musí deklarovat víru v Nejsvětější Trojici, Církev Kristovu – jednoduše v Credo,
  5. ten, kdo křtí, musí pronést – v nějaké jazykové mutaci – tuto formuli:
  1. křtí se služebník / služebnice Boží (jméno) ve jménu Boha Otce (ponoří / poleje), i Boha Syna (ponoří / poleje) i Boha Ducha Svatého. Amen. (východní verse), nebo
  2. já tě křtím (jméno) ve jménu Otce (ponoří / poleje) i Syna (ponoří / poleje) i Ducha Svatého (ponoří / poleje). Amen. Latinsky Ego te baptiso (nomine) in nomine Patris, et Filii, et Spiriti Sancti. Amen.

Na tomto se shodnou katholíci všech rithů, pravoslavní, Lutheráni, Kalvinisté, Zwinglisté, metodisté, a dokonce i většina evangelikálů.

Protože SJ nevěří v Nejsvětější Trojici, ani v jednu svatou, apoštolskou, katholickou (tj. všeobecnou, pro všecky vhodnou) Církev Kristovu, poněkud nemohou mít platný křest, eo ipso, SJ nejsou křesťané. A že na to mají jiný názor, to jim nikdo nebere, ale to na faktu nic nemění.

annas

Rokio,

opět jste zapomněl na archiv. Tato otázka se pravidelně opakuje.