Altair-AC

Jsou strach, obava a úzkost synonyma?

Nejlepší odpověď
annas

Synonyma jsou slovo různě znějící, ale stejného, čii podobného významu. Vždy nejsou vzájemně zastupitelná, záleží na kontextu. Mají tedy určitou omezenou schopnost ve spojení s některými slovy. .

strach

  1. hrůza, děs, (kniž.) bázeň
  2. obava, starost

obava

  1. strach (ze zkoušky), úzkost
  2. strach (o nemocného), starost, (kniž.) bázeň

úzkost

  1. stísněnost
  2. strach, obava, (kniž.) bázeň

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/%C3%BAzkost

Můžete srovnat,. které významy jsou synonymní.

Další odpovědi
Kepler

Obava a strach do jisté míry ano, ale úzkost můžeme mít i z jiných důvodů, včetně psychiatrických, i když o důvodný strach a obavy nejsou příčiny.

Edison

Rozhodně ne.

Fienir

Já úzkosti měl a jsou o dost horší než strach. Dokonce má i fyzické příznaky, což se o strachu říct nedá, to je jen emoce.

elkon

Strach a obava ano, úzkost ne. Strach, nebo obava z neznámého je xenofobie.