Syd

Jsou sluneční brýle a ochranné fólie do autoskla podvod?

Vím, že stejná otázka tu už byla ( http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=sklo%20uv%20z%C3%A1­%C5%99en%C3%AD ), ale jelikož se mi (ani tazateli) nedostalo uspokojivý odpovědi, pokládám ji znova a upřesňuju ji: Jsou sluneční brýle a ochranné fólie do auta (např. http://www.au­tomilos.cz/cs/bez­pecnostni-folie ) podvod, jestliže (běžný) sklo UV záření nepropouští ( http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sklo )? A co mi potom „vyžralo“ barvu z Orion hvězdy na vnitřní straně okna?
Doplňuji:
baghira: Chceš tím tedy říct, že běžný dioptrický brýle odstíněj (cca) 80 % UV záření?

Nejlepší odpověď
baghira

Pokud je u nich psáno, že nepropouští UV, a ony skutečně nepropouští UV, pak to není podvod: zboží má deklarované vlastnosti.

Běžné (např. okenní) sklo nepohlcuje veškeré UV záření, propustnost je kolem 20% (záleží i na vlnové délce, přece i přes sklo se dá trošku opálit, i když ne tak jako na přímém slunci). Ono zase do wikipedie si může napsat každý co chce.
Doplňuji:
Syd: Nevím, jestli jsou dioptrické brýle z okenního skla nebo jiného (já je mám např. z nějakého plastu). Chci tím říct, že běžné sklo odstíní určité množství UV záření. Přesné číslo závisí na složení skla, tloušťce, vlnové délce atd.

Syd

baghira: A kde zjistim, kolik stíní běžný (miniaturně tónovaný) autosklo, abych věděla, jak silným opalovacím krémem se musim namazat, abych se neopálila, ale ani nemusela nadále používat padesátku, příp. třicítku, když mi to přijde jako plýtvání?