Avatar uživatele
Retko

„Jsou s to (uspokojit)“, vyznam, reference..

„Entity, ktere jsou s to uspokojit nejakou potrebu nebo potreby cloveka“

Jde mi o jazykovou konstrukci „Jsou s to“… Abych pravdu rekl, nesnasim, kdyz to takle nekdo pouziva..
Je to vubec spisovne?? Muze me nekdo odkazat na oficialni zdroje? Jak casto se to pouziva? A DALSI detaily.
BTW, vim, ze to asi znamena „jsou schopne“.

(Dalsi podobny priklad bych videl tam, jak je vedlejsi veta, o necem se mluvi, a za carkou je „tento“…)
Tady jsem nasel dalsi priklad, doufam ze nevadi ze je trosku technicky:
„klient poslechne DHCP option DNS server a tedy pro přístup do Internetu používá „náš“ – hotelový DNS server, TENTO mu na jakýkoli dotaz vrací onu „lživou“ IP adresu splash page.“

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, quentos, johana 56, anonym, gagaga před 3831 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Ano. Nejsem s to, abych se to naučil. Je to pozůstatek 4. pádu, dnes již tvar knižní. Další je spojení – kdo s koho. Je to uvedené v Pravidlech českého pravopisu.

Tvar tento je v tomo případě užití hovorový. Zájmeno tento zastupuje ve větě podmět, ale má vlastně funci přívlastku – tento server. Ale často se užívají zájmeno ten, ta, to nadbytečně.

Správnější by bylo užít … server, který (jenž) mu … vrací … Dá se sice použít i tato variantu … server. Ten mu … zde odkazuji právě na ten (určitý) server Nebo Tento server mu ..
Doplňuji:
Při užití zájmena „tento“ v uvedené větě platí to, co jsem uvedla. Tento server, nikoliv jen TENTO … je to chyba. Definici je třeba aplikovat na konkrétní případ a vycházet z pravidel. Tudíž pro běžné uživatele doplňuji pravidlo. s příklady.

„U zdvojených ukazovacích zájmen (tento, tato, toto) čeština vyžaduje připojit k
ukazovacímu zájmenu podstatné jméno, na které ukazuje.“

Špatně
Napsal dopis a tento odeslal.
Stejně věta v dotazu – používá „náš“ – hotelový DNS server, TENTO mu na jakýkoli dotaz vrací …

Správně .
Napsal dopis a tento dopis odeslal (ještě vhodnější – Napsal dopis a odeslal jej.)
…používá „náš“ – hotelový DNS server. TENTO SERVER mu na jakýkoli dotaz vrací … jedna z možností .

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Dochy

Nevidím souvislost mezi první a poslední částí. „s to“ sice také raši nepoužívám, al považuji za běžný obrat. Co se vám nelíbí na tom druhém, kromě toho že je to napůl anglicky nevím 😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Spisovný tvar to nepopiratelně je. Sama jej běžně používám a ani u známých, v tisku a pod. jsem nezaznamenala, že by měl někdo problém s pochopením výrazu " s to" a s jeho užíváním. Právě tak je běžné používání zájmena jako náhrady podstatného jména. Výraz „tento“ chce tím více zdůraznit, že se jedná o předmět (a nejen předmět), o němž se právě hovoří.
Retko, nikdo Tě přece nenutí užívat výrazy, které ti z nějakého důvodu nesedí. Mně se nelíbí výraz Česko a budu nejspíš do smrti používat pojmenování Česká republika. Ale to je můj problém a není důvod jakkoliv to řešit. Živý jazyk se zákonitě musí vyvýjet, ať už se nám to líbí, nebo naopak.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek