Avatar uživatele

Jsou povinné lékařské prohlídky i u dohod konané mimo pracovní poměr?

Může se to týkat dohody o prac. činnosti, o provedení práce i brigádníka na pár hodin.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Ano. Je v zájmu zaměstnavatele aby měl vyjádření lékaře o způsobilosti pracovníka vykonávat konkrétní práci.Pokud to zaměstnavatel byť z neznalosti nevyžaduje, vystavuje se nebezpečí velkých finančních náhrad při případném zhoršení zdravotního stavu pracovníka.

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo počátkem dubna stanovisko, v němž zaměstnavatele ujišťuje, že přechodné období platí i pro ustanovení o vstupních lékařských prohlídkách. Zaměstnavatelé mohou prozatím sjednávat dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce bez povinnosti vstupních lékařských prohlídek. Samozřejmě s ohledem na druh vykonávané práce, pokud tuto prohlídku nevyžaduje zvláštní právní předpis a sjednaná práce odpovídá schopnostem a zdravotní způsobilosti zaměstnance.

http://www.podnikatel.cz/…

Avatar uživatele

anonym

Mosoj, zákon o specifických zdravotních službách účinný již od 1. dubna 2012, mohou zaměstnavatelé využít přechodného opatření dle paragrafu 98. Zde je uvedeno, že pracovnělékařské služby je možné poskytovat podle dosavadních právních předpisů upravujících poskytování závodní preventivní péče nejdéle po dobu 1 roku ode dne nabytí účinnosti zákona o specifických zdravotních službách, tedy nejpozději 31. března 2013.
Z toho mi plyne, že nemusí. Jistě, jsou profese, kde to nejde, kominík (práce ve výškách, pracovníci v potravinářství atd.)

Avatar uživatele

anonym

Česílko, u dohod je to samozřejmě sporné. Ber to případ od případu - pokud bude na dohodu pracovat konstruktér u rýsovacího prkna, je taková prohlídka o ničem. Rozhodně zdravotní prohlídky ale mají sloužit hlavně pro zaměstnavatele jako vodítko v případě, že by si zaměstnanec (byť na dohodu) začal stěžovat na zhoršení zdravotního stavu v důsledku práce ve zdraví ohrožujícím prostředí. Takže v provozech, kde se vyskytují splodiny, chemikálie, střídání teplot atd. je taková prohlídka určitě žádoucí. Zaměstnavatel tím kryje především sebe.

Avatar uživatele

anonym

vždyť jsem to napsal, že u některých profesí je povinná, ale všeobecně mi to vyznívá, že ne. Zdrav. prohlídka neslouží k ochraně zaměstnavatele, ale zda ten pracovník může vykonávat tu práci.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2161
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 926
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 531
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 432
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.