Jsou povinné lékařské prohlídky i u dohod konané mimo pracovní poměr?

Může se to týkat dohody o prac. činnosti, o provedení práce i brigádníka na pár hodin.

Nejlepší odpověď
mosoj

Ano. Je v zájmu zaměstnavatele aby měl vyjádření lékaře o způsobilosti pracovníka vykonávat konkrétní práci.Pokud to zaměstnavatel byť z neznalosti nevyžaduje, vystavuje se nebezpečí velkých finančních náhrad při případném zhoršení zdravotního stavu pracovníka.

anonym

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo počátkem dubna stanovisko, v němž zaměstnavatele ujišťuje, že přechodné období platí i pro ustanovení o vstupních lékařských prohlídkách. Zaměstnavatelé mohou prozatím sjednávat dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce bez povinnosti vstupních lékařských prohlídek. Samozřejmě s ohledem na druh vykonávané práce, pokud tuto prohlídku nevyžaduje zvláštní právní předpis a sjednaná práce odpovídá schopnostem a zdravotní způsobilosti zaměstnance.

http://www.pod­nikatel.cz/clan­ky/vstupni-lekarske-prohlidky-u-dohod-jsou-stale-povinne/#utm_sou­rce=newsletter-html-d&utm_medium=tex­t&utm_campaig­n=2012-10-08

anonym

Mosoj, zákon o specifických zdravotních službách účinný již od 1. dubna 2012, mohou zaměstnavatelé využít přechodného opatření dle paragrafu 98. Zde je uvedeno, že pracovnělékařské služby je možné poskytovat podle dosavadních právních předpisů upravujících poskytování závodní preventivní péče nejdéle po dobu 1 roku ode dne nabytí účinnosti zákona o specifických zdravotních službách, tedy nejpozději 31. března 2013.
Z toho mi plyne, že nemusí. Jistě, jsou profese, kde to nejde, kominík (práce ve výškách, pracovníci v potravinářství at­d.)

anonym

Česílko, u dohod je to samozřejmě sporné. Ber to případ od případu – pokud bude na dohodu pracovat konstruktér u rýsovacího prkna, je taková prohlídka o ničem. Rozhodně zdravotní prohlídky ale mají sloužit hlavně pro zaměstnavatele jako vodítko v případě, že by si zaměstnanec (byť na dohodu) začal stěžovat na zhoršení zdravotního stavu v důsledku práce ve zdraví ohrožujícím prostředí. Takže v provozech, kde se vyskytují splodiny, chemikálie, střídání teplot atd. je taková prohlídka určitě žádoucí. Zaměstnavatel tím kryje především sebe.

anonym

vždyť jsem to napsal, že u některých profesí je povinná, ale všeobecně mi to vyznívá, že ne. Zdrav. prohlídka neslouží k ochraně zaměstnavatele, ale zda ten pracovník může vykonávat tu práci.