annas

Jsou pohádky stále aktuální, byť nemluví jen k dětem, ale i k rodičům, když jsou v nich obsaženi, ač někdy nelichotivě?

Jedna z „osudových a nelichotivých“ pohádek Sedmero krkavců / Sedm havranů, když matka prokleje své syny.

I když dnes čtení či vyprávění pohádek nahrazuje jejich televizní zpracování, žijí dál, zvláště v době předvánoční.

  1. Vzpomenete si na svou oblíbenou pohádku? Podíváte se občas i na tu televizní?
  2. Pokud se o pohádky aspoň trochu zajímáte, proferujete klasické, nebo moderní?
  3. Myslíte, že pohádky stále dodávají naději, kterou potřebujeme i v životě? Třeba v boji se zlosyny, s nespravedlností, při odhalování pravdy, jak tvrdí autorka článku?

Ty moderní jsou často laskavé, nadlehčené humorem, fantazií, vtipem atd. Ale prý jsou víc dětinské, postrádají tajemno. Dokonalost je příliš jednostranná. Tak se zrodil např. Shrek, pohádka naruby, parodie.

4. V závěru článku otázka autorky.

„Jaká je vaše „osobní“ pohádka? Když si ji převyprávíte, myslíte, že má analogii s vaším životem? Co máte učinit pro její dobrý konec?

Podle časopisu Sféra (listopad-prosinec 2018), autorka Lenka Adamová, bývalá vysokoškolská pedagogožka, která se dnes zaměřuje na archetypovou psychologii C. C. Junga.

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2015/12/09/18/27/dra­gon-1085225_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
ivzez

Podle mne jsou pohádky aktuální stále → pro děti i dospělé.

Televizi už několik let nemám, ale měla jsem ráda i televizní
nebo filmové pohádky. Vzpomínám si na někdejší rozhlasové soboty
(po poledni nějako rozhlasová hra) a neděle (pohádky).

  1. Klasické (moderní včetně Shreka neznám.)
  2. Nevím.

Jako pro dítě to pro mne byla jistota, nyní je to spíše vzpomínka.

  1. Ani na tuto otázku nedokážu odpovědět.

Oblíbených pohádek mám více a analogie s mým životem mne nikdy nenapadla.

Další odpovědi
Drap

Myslím, že ano. Obzvláště pro děti. Bohužel, v dnešní době už dospělí sledují pohádky podstatně méně než kdysi. V dobách kdy nebyl rozhlas a televize, byla pohádka inspirací pro všechny.

  1. O řepě, Budulínek, a mnoho dalších. Televizní dnes už zcela minimálně.2. 2­.Určitě klasické
  2. Ano, dodávají naději, člověk se u nich zamyslí........... Ty nové pohádky mi připadají dost často laciné, bez hlubší myšlenky, nebo jim možná jen nerozumím.
  3. Třeba ta o té řepě. Samozřejmě, dobře už vím, že bez cizí pomoci se velká věc nepodaří.

Kepler

Bohužel i krkavčí rodiče se v pohádkách vyskytují, ale beru to jako výstrahu před zlem, ať už je jakékoliv. Nakonec se podle pohádkového zákona vše v dobré obrátí a všichni žijí šťastně až do smrti.
ad1) Jedny z prvních knih které jsem přelouskal, byly pohádky Boženy Němcové ve dvou dílech. Před tím mi z nich četla babička.
ad2) Preferuju klasické
ad3) Pro děti je důležité setkat se nejdříve s kladnými příběhy a naučit se rozlišovat mezi zlem a dobrem. Proti moderním pohádkám ale nic nemám, vypěstovat si smysl pro humor je taky důležité.

Michala11

Jsou určitě. A nechce se mi věřit, že jen pro mě.
Trefa, Sedmero krkavců a Němcová, Erben a Drda všeobecně. A nesmím zapomenout na Wericha.
Takže klasika.
Můj tatínek má recept na pozitivní pohled na svět: Hodně spánku a pohádky:)
Někomu se můj život může zdát spíš tragédií, ale žiju v jedné pohádce, kde toho zla moc není a dobro vždy vítězí:)

annas

ivzez,

také jsem měla ráda sobotní rozhlasové hry. Vždy jsem při jejich poslechu uklízela, když jsem přišla ze školy, poobědvala a kolem druhé jsem se dala do do práce. Nikdo mě nerušil, nespěchala jsem, abych slyšela celou hru.

Stejně nedělní pohádky. Hodně jsem poslouchala rozhlas či rádio, jak se tehdy u nás nazývalo. Stejně večerní rozhlasové hry, ale na den si už nevzpomínám.

K otázce Vím, že Shrek existuje jako animovaný film, je to ošklivec, ale neviděla jsem ani jeden díl.

ivzez

Také jsem ze Shreka neviděla nic,
vlastně ani nevím, že existuje více dílů.

Babička v Prostějově měla „Rozhlas po drátě“.
Vzpomínám si ještě na četbu na pokračování
(sobota večer) prokládanou hudbou.

Dodnes ráda poslouchám rádio, v poslední době hlavně
ČRo Plus, kde převažuje zpravodajství bez reklam.

annas

ivzez,

špatně jsem se dívala. Shrek není seriál ale film, jak jsem napsala, ale závěr uvedla nepřesně. Omlouvám se.

U nás v obci nebyl „dráťák“ zavedený, takže jen rádio.

Měli jsme „dráťák“ v kabinetech, tam jsme sice moc neposlouchali, ale výhoda – fungoval i když nešel proud.

Vzpomínám na znělku olomouckého vysílání v srpnu 1968 – začínala slovy Dubček, Císař, ABX.

ivzez

Chudák Carl Gustav…

Mc Merkurion

… pohádky pro dospělé jsou stále aktuální, a to nejen před volbama, i v mezivolebním období nás politici a novináři zásobují pěknejma pohádkama …

annas

Jiný druh pozhádek, které se zpravidla líbí jen těm, kteří je vymysleli. 🙂