Marty Koller

Jsou podle vás horší teroristé Tálibánci nebo Somálci?

Odpovědi
led

Je to otázka uhlu pohľadu.

Už len samotné vaše pomenovanie týchto zoskupení ukazuje vaše nepochopenie tohto problému.

Talibánci sú členovia nábožensko-politického zoskupenia na území Afganistáne. Táto radikálna skupina vznikla v Pakistáne a jej príslušníci nie sú len jednej národnosti, ale nájdeme medzi nimi aj občanov iných štátov z celého sveta.
Somálci sú etnická skupina žijúca prevažne v oblasti Afrického rohu. Delí sa na niekoľko klanov (pre priblíženie, podobné delenie poznáme zo Škótska)

Ako celok môžete hodnotiť skupinu ľudí vzniknutú za konkrétnym cieľom na základe dohody, dobrovoľnosti, alebo v iných dôvodoch. V tomto prípade možno povedať, že Talibanci sú príslušníci
a/ teroristickej skupiny
b/ oslobodzovacieho hnutia
záleží to od uhla pohľadu hodnotiteľa

Z tohto vidíte, že nemožno hodnotiť kolektívnou vinou národ, etnickú skupinu, v tomto prípade Somálcov ako celok, alebo ako sa to bežne robí aj u nás v prípade Rómov, alebo Cigánov. (pritom nie každý Róm je Cigán a nie každý Cigán je Róm… spoločné pomenovanie Róm/Cigán/Gipsy je nesprávne)

Nie som zástanca násilia tam, kde násilie nie je potrebné, kde slovo a činy dokážu viac.

iceT

Terorista jako terorista, je jedno odkud pochází.

JežíšKristus

Horší teroristé jsou Somálci. Lepší jsou Tálibánci, ty dosahují větších “úspěchů”.

Kelt

Takové označení, terorista, fašista, třídní nepřítel a pod. Mnoho našich občanů protestovalo proti režimu před rokem 1989 a byli také takto nějak označeni. Dělení lidí podle barvy pleti, podle toho, co mají mezi nohama, nebo komu a čemu věří, co jí, podle jazyka, podle toho, ke komu se modlí je špatné. Vadí vám osobně, zda se v Africe mlátí dva kmeny o vodu? Kdo je v právu? Ale jestli na tom území je naleziště zlata, diamantů a pod a někdo by měl strašnou ztrátu, kdyby to ztratil, tak se použijí tyto výrazy, označení a pod. Za vším hledej ženskou nebo prachy.

Ametyst

Turecký prezident Erdogan přece říká, ze islám je jen jeden.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

led: Dotaz nechápu jako generalizování všech občanů Somálska, ale jako porovnání Tálibánských a Somálských teroristických skupin. I když u Somálců bych zůstal spíše u obvyklejšího značení „Piráti“ protože tam nejde o ideologii, ale o zisk v oblasti kde je opravdu nouze.

led

Somálski piráti to sú záujmové „pirátske“ skupiny žijúce v oblasti Somálska, prípadne z občanov Somálska.

led

JežíšKristus, Ježíš Kristus zastával iný názor. Ak vystupujete na verejnosti pod Jeho menom, mali by ste ctiť zásady, ktoré vyznával.

JežíšKristus

led: Jak můžete vědět, jaké postoje zastávám? Bible má mnoho autorů, a výklad Bible se mění společně s výměnou Papeže…