zjentek

Jsou plastové trubky pro přívod pitné vody k tomuto účelu zdravotně nezávadné?

Všiml jsem si, že se lidé HODNĚ zajímají, v čem je balena pitná voda. Jestli je v PET lahvi, či jiné lahvi a jak jsou tyto zdravotně závadné a dle obalů se často řeší konečný obchod, tedy nákup, takže když třeba pěkné slečně nakukáte, že jedna PET je zdravá a jiná PET je nezdravá, tak si logicky koupí vodu ve zdravé PET lahvi, rozumíme si. (;
No ale pitná voda nám dnes do domácnosti přiteče čím jiným, než plastem. Ve 21. století většinou přiteče do novostavby (bo dneska se to tak dělá) černou plastovou trubkou průměru cca 5 cm a dále teče vnitřním rozvodem ve zdech baráku převážně šedými, opět plastovými trubkami průměru cca 2 cm a ve finále pak proteče do sklenice skrze perlátor, který je dnes (hádejme z čeho), no, taky z plastu. Cestou to voda vezme ještě přes různé další plastové filtry roháčků a různé další instalace na bateriích dle nejasných a často pak taky zkreslených představ majitele domácnosti. No a otázka zní:

Jsou všechny tyto plasty, použité k nonstop kontaktu (průtoky a stání) s vodou zdravotně nezávadné? Existují atesty a lze si je ověřit?

Odpovědi
autacek

Tak hlavně není plast jako plast. Také je třeba vzít v úvahu, kdy voda kolem jen proteče, nebo je několik měsíců v petce skladovaná. Ti se tam přípasných škodlivin uvolní asi vic.

Atestem prochází komponenty pro styk s pitnou vodou, testují to odborníci nejen chytřejší než ty, ale dokonce na to mají i přístroje. A ty by sis je chtěl ověřovat jak? Vlastním měřením, nebo by sis zaplatil nový atest?

PPR trubky od fv-plastu najdeš třeba tady: https://www.fv-plast.cz/certi­fikaty-prohlaseni-o-shode

Pepa25

V současnosti se dělají nové rozvody vody obvykle hlavně v polypropylenu (PPR nebo PP-RCT) v souladu s normou ČSN EN ISO 15874. Plastové rozvody musí splňovat požadavky vyhláška č. 409/2005 Sb. resp. č. 38/2001 Sb.

Ametyst

V dnešní době se od plastů ustupuje a rozvody pitné vody se v novostavbách dělají z měděných trubek.

Kryšpín

Pravda vyjde najevo za 50 let.

zjentek

Tak třeba najít trupky, speciálně určené pro rozvod pitné vody na netu a zkontrolovat si tamtéž jejich atesty. To se mně nepodařilo, autácku. napsal's, že „Atestem prochází komponenty pro styk s pitnou vodou, testují to odborníci“… To hádáš, nebo víš? Link by nebyl? Jinak nenapsal's nic, co nevím. Prakticky by se z tvý odpovědi při minimu úsilí nad jejím rozborem dala položit identická otázka s tou mou! D;

autacek

To platí obecně. Žijeme v EU a nikoli Bangladéši, tak že než se cokoli dostane na trh, musí to projít určitým schcalovacím procesem, homologací, prohlášením o shodě, atd.
O odkaz na příslušný dokument můžeš požádat prodejce.

Dochy

homologace OK,
prohlášení o shodě: tím zástupce výrobce podpisem potvrzuje že daný výrobek odpovídá příslušným normám (nikdo nezkoumá jestli je to pravda, i když ty normy mohou například říkat, že daný výrobek má být přezkoušen ve zkušebně…)