Dr. Darko

Jsou peníze. Jako papírová měna největši podvod na lidstvo ?

Nejlepší odpověď
led

Nie, v pôvodnom zmysle nešlo o podvod.
Papierové peniaze vychádzajú vlastne z pôvodnej starovekej sprievodnej poukážky, šeku, ktorou váš „bankár“ dával na vedomie „bankárovi“ v inom meste, aby vám vydal peniaze v hodnote napísanej na „šeku“. Vlastne počas cesty ste nemuseli mať so sebou vrecia plné mincí. Pôvodne zárukou bola platobná schopnosť bankára.
V súčasnosti za platobnú schopnosť meny ručí štát.

Další odpovědi
Drap

Ne, proč? Je to jen usnadnění a převádět hodnoty.

Edison

… a co teprve virtuály… 😁

Doplnění: Včetně nehotovostních peněz.

DoTazatel

Dale by se to tak říct. Peníze jako takové nás dostaly tam, kde jsme.. bez nich bychom se tak nerozvinuli, je to usnadnění směny, podpora obchodu/ekono­mie/podnikání ve všech ohledech – to umožnilo nevídaný rozvoj ve všech oborech, vlastně dalo vzniknout většině oborům.

Ale je pravda, že dnešní měna je tak trochu podvod, nemající žádnou hodnotu, nestbailní a zcela řízené vládami (hlavně USA). Navíc jsou všechny nebo snad skoro všechny měny závislé na dollaru…
V historii plnilo úlohu peněz plno komodit, všechny ale byly svým způsobem cenné, protože po nich byla vždycky nejvyšší poptávka (nebo jedna z nejvyšších). Jako nejlepší forma se osvědčilo zlato. Papírové peníze původně představovaly jen hodnotu peněz, kterou měl člověk uloženou v bance (ve zlatě nebo stříbru). Ještě na začátku minulého století platil zlatý standard. Dnes už nejsou papírové bankovky ničím kryty – mají jen tu „hodnotu,“ kterou jim přidělil stát. A lidé to akceptují – spíš i nevědomě (jako co jim zbývá, většina ani neví, co peníze jsou, kde se vzaly, jak vznikl, jaký mají smysl a všechny funkce.. i když se kolem nich točí celý jejich život a tyto znehodnocené, nekryté peníze existují dřív než se všichni nebo skoro všichni dnes na světě narodili).
Papírové (nekryté, částečně kryté nebo „kryté na dluh“) peníze vznikaly, protože se státy moc zadlužily a potřebovaly víc peněz, tak si je vytvořily… a následkem toho byla vždy nehorázné krize (která byla mnohem větší, něž jak byly ty státy předtím zadlužené).
Nejhorší je, že si státy myslí, že ekonomiku podporuje utrácení (respektive půjčování – nebo „tvoření peněz,“ což je taky něco jako půjčování – a utrácení). Všichni se dnes řídí „svatým“ Keynesem – totiž hlavně USA, ale všichni se řídí podle USA (a hlavně i proto, že dolar je světovou rezervní měnou, všeobecně uznávaným mezinárodním platidlem,…).

Pepa25

Papírové peníze naprosto plní všechny funkce peněz, hlavně slouží jako prostředek směny. Nikde není psáno, že peníze musí „samy v sobě“ nějakou hodnotu obsahovat – koneckonců i hodnota cenných kovů, ze kterých byly mince před vznikem bankovek, je nějak stanovena.

elkon

Co je to za nesmysl?

DoTazatel

@Pepa25 Papírové peníze samozřejmě naprosto plní všechny funkce peněz (=měny, ve skutečnosti), jenže jenom proto, že je to nařízení vlády. Nemají (skutečnou) hodnotu – všechno ostatní má nějakou svou hodnotu (podle užitku, podle poptávky a nabídky a i jiných ekon. zákonů, stojí na důvěře lidí – na dlvěře k vládě a tedy na důvěře k měně – to určuje i tu nabídku a poptávku.. celé je to složité).

Při směně vyměňujeme hodnotu za hodnotu (jako při barteru, peníze – jakože zlato – jsou lepší a efektivnější, ale mají hodnotu, za jakou chceme směnit)… dnešní peníze (ve skutečnosti měna) nemá hodnotu. Měna není vždy penězi (např. hotovost je měna, nesprávně označována jako peníze).
Fiskální politika (nekryté měny) znamená, že si vlády můžou tisknout peněz kolik chtějí a vytvářet taky tolik „hodnot,“ kolik chtějí – které neodpovídají skutečnosti. Čím víc jich vydají tím vyšší je inflace (vše je pak cennější kromě té měny).
Cílem nekryté měny je připravit lidi o majetek a převést je na stát. Něco jako nekrytá měna mělo být vždy jen dočasné opatření, aby si vlády mohly ponechat peníze (zlato/stříbro) lidí a ti pak místo toho používali papírky (byli nuceni je používat).

Každá nově vytisknutá bankovka si bere/krade kupní sílu bankovky, kterou už vlastníme. Každá nově vytisknutá bankovka, devalvuje osatní existující bankovky, protože je teď víc bankovek honících se za stejným množství zboží a služeb. (Inflace nás „tajně“ okrádá o hohatství, které máme a snižuje jeho hodnotu, někdy až natolik, že z té „honoty“ nezbyde téměř nic).
A vlády musí (neustále) rozšiřovat svou měnovou zásobu (tisknout nové peníze), aby pokryly svoje vlastní náklady…

Př. formou peněz je zlato mající skutečnou hodnotu, lidi tím normálně platí atd. Lidi si to začnou ukládat do bank – dostanou stvrzenky (potvrzení o uloženém zlatě v bance), kterými můžou platit. Státy mají dluhy, tak tisknou nové „stvrzenky“ (papírové peníze), které ale nekryje žádné zlato (žádná hodnota). Mimochodem i to zlato „uložené v bankách“ má už dávno stát, vzal to těm lidem – tu jejich skutečnou hodnotu, skutenčé bohatství… Nyní je stát tak zadlužený, že nemůže ručit těma stvrzenkama běžným lidem, tzn, že zakáže lidem vybírat si to zlato z bank = jsou nuceni používat papírky. A ejhle – je tu nekrytá měna, veškerou (skutečnou hodnotu a) bohatství má stát (spíš i vcizině, nebo u soukormníků, – protože stát splácí své dluhy. Navíc pak ty dluhy splácí už tou nekrytou měnou, takže se to ještě víc zamotává). Navíc teď má celou měnu pod kontrolou a může s ní nakládat podle libosti, takže tiskne, tiskne a tiskne. Papírky už nejsou ničím kryté a jejich hodnota je i oproti dřívějšku čím dál nižší (protože vláda si z toho neustále ukrajuje vydáváním nových bankovek. Vydáváním nových bankovek se zmenšuje hodnota těch bankovek a její hodnoty, které u sebe právě máme, zvyšují se ceny všeho,.. – jak už jsem to napsal výše). No a z původního bohatství, které lidé měli (ve formě zlatých, stříbrných mincí) teď nemají nic, protože jim to ukradl stát. Nyní mají bezcenné papíry, které mají jen tu hodnotu, kterou mu určili a i tato hodnota se neustále zmenšuje… Takže vlády odkrojují i z té vytvořené flešné hodnoty, kterou vytvořily. Státy nemůžou vytvářet hodnotu z ničeho. (Původní papírové peníze odpovídaly množství/hodnotě zlata, teď už jsou nekryté a jejich objem vzrůstá a s každým dalším vzrůstáním ubírá hodnotu těm stávajícím papírovým penězům…
Od toho vzaly ty bankovky tu hodnotu – od zlata = stát to nevytvořil jen tak. Od té doby, co už neodpovídají hodnotě zlata neustále devalvují i tu fiktivní hodnotu, kterou mají..

Boj mezi zlatem/stříbrem (penězi) a měnou vždycky prohrává a prohraje měna.

Kdyby na hodnotě nezáleželo (že peníze nemusí mít „skutečnou“ hodnotu), tak by vše postrádalo smysl. Protože vše se určuje hodnotou (veškerá směna, každá komodita,…). Peníze mají taky (fitivně určenou) hodnotu a fakt není vycucaná z prstu. Je odkazem těch stvrzenek, které krylo zlato.

I v historii se znehodonocovaly peníze. Např, z plněhodnotných zlatých nebo stříbrných mincí se udělal směs zlata/stříbra s nějakým podřadným, mnohem levnějším kovem (stát musel vytvořit víc mincí, víc „hodnot, protože byl zadlužený) a tak zlato/stříbro poprvé měly jinou cenu než svou vlastní. (A za měnší hodnotu si toho lidi míň koupí). Z 1000 mincí se stane 2500 mincí – to je "kouzlo,“ jenže už to nejsou zlaté mince ale např měděné mince z kouskem zlata v sobě (měď = o dost bezcennější, takže i ta mince je o dost bezcennější). Tím, že v zásobě přibylo 1500 micní, se ale státu nijak nezvýšilo bohatství – je pořád stejné, jenom je měna znehodnocená a lidi jsou okradeni o své peněžní hodnoty.

A kde vzaly hodnotu ty cenné kovy, když říkáš, že ji někdee vzít musely. Ony ji prostě mají – odpovídají té hodnotě jakou mají podle poptávky – a ta velikost poptávky je tak veliká, prrotože jsou ty cenné kovy (zlato), tak dobré, užitečné/hodnotné jak odpovídají = tedy podle jejich užitku a množství.
I v barterovém obchodu existuje hodnota, kterou určí poptáka tolik a tolik krav za tolik a tolik nějaké komodity. Např. 3 krávy za 300 košů jablek (jedna kráva odpovídá hodnotě jednoho sta košl jablek), nebo 4 ovce za jeden pár bot.
(Vše to určuje nabídka a poptávka).
Jak už jsem uváděl výš, tak vždy se směňuje hodnota za hodnotu. Za nejlepší druh peněz/měny se ukázaly drahé kovy (konkrétně zlato), které mají svou vlastní a vysokou hodnotu, která lze směnit za ostatní statky a služby (které mají taky svou hodnotu). A za peníze byly vybrány drahé kovy, protože jejich hodnota byla nejvyšší, byly nejlíp zpracovatelné, dělitelné, daly se využít v mnoha věcěch (než jen jako platidlo)- Všeobecně přijímaný prostředek směny (platidlo, statek, nějaká komodita = zlato), je protože má nejlepší využití, nejlepší hodnotu podle svých vlastností…

Nekrytá měna je jen zvrhlý a zlodějský potomek kryté papírové měny, která původně odpovídala hodnotě zlata. Odchýlila se od toho, zdegenerovala a degeruje stále.
I „hodnota“ této dněšní měny je nějak stanovena (jak píšeš) – a jak už jsem to uváděl. Každá nově vydaná 1000 Kč už ale nemá stejnou hodnotu jako ty předešle vydané 1000Kč. Jejich hodnoty se určují od jejich vzniku (od krytí zlatem) a postupných devalvacích,in­flacích (prostě znehodnocování) od té doby.
(Sorry jestli to píšu nesrozumitelně ale popis ani vypravování není moje parketa).

Vidět je to všechno i třeba na stoupající hodnotě zlata od té doby, co už zlato není penězmi (co už je nekryje) – stále a stále dražší.
Je ale fakt, že v historii bylo penězmi jen zlato a stříbro. Bylo plno komodit, které plnily funkci měny. Měna (třeba ta hotovost/bankovky) je protředkem směny, který používáme ke koupi něčeho, co má hodnotu, ona měna samotnou hodnotu nemá, alespoň ne takovou jakou předstauje tak komodita. Je to prostředek, pomocí kterého můžeme převádět hodnotu z jednoho „aktiva“ na druhé. Např. za měnu byly používány i kávové boby. Kávové boby samozřejmě mají nějakou hodnotu, ale na takovou, jakou mají jako platidlo – ale je všeobecně přijímáno jako platidlo, takže se dohodli, že určité množství kávových bobů má určitou hodnotu (je nadhodnoceno, oproti její pravé hodnotě = za platidlo bylo přijato, protože bylo hodně rozšířené a každý to spotřebovával).
Zlato a stříbro jsou/byly penězi (a měnou zároveň), protože mají svou vysokou hodnotu a ta hodnota odpovídá i té hodnotě jakou představují i jako platidlo… :D A jenže tato měna ve formě nekrytých bankovek je největší zlo.
Jedná se o souboj mezi měnou (žádná hosnota, uměle vytvořená) a penězi (skutečná hodnota – zlato). A např. v době krizí nikdy nedochází k ničení bohatství — pouze se převádí (kdo investuje do zlata, chápe).

(No nečekám, že to někdo bude číst). :'D

led

Dočítala som to, aká škoda, že ste do toho ešte nevložili Čínu, odkiaľ sú najstaršie známe papierové peniaze. 🙂

DoTazatel

Jak říkám měna nemá hodnotu a peníze ano. Dnešní měna je ale navíc to zlo, že vycházela ze skutečné hodnoty (zlata), ale postupně byla degenerována. Ze zlata (peněz) k měně (papírovým bamkovkám, mincím, číslům na účtě), která se neustále devalvuje a již teda nemá svou vlsatní hodnotu (bo není krytá tou hodnoutou/zlatem). Je to měna, která vznikla z peněz.
Nemluvě o úplně celém řízení a regulaci celého trhu (peněz) státem, CB, coz jsou slozite procesy, ktere maji ovsem za nasledky krize, brani majektu/hodnot/bo­hatství obcanum atd…