lejdy.můn

Jsou ortézy (plně) hrazeny pojišťovnou?

A pokud ano, tak za jakých podmínek?

Konkrétně se mi jedná o VZP a ortézu hlezenního kloubu.
Na ambulanci bylo pacientu sděleno, že se jedná o nadstandard, načež si doktor nechal zaplatit cca 800 Kč (ortéza + zapůjčení berlí), aniž by nabídl jakoukoliv jinou (bezplatnou) alternativu.
Na internetu jsem si potom z více zdrojů ověřila, že veškeré ortézy tohoto typu pojišťovna hradí v plné výši http://www.or­tika.cz/ortezy/kot­nik-12/or-6c-83
…takže začínám nabírat vážnější podezření, jestli si pan doktor nechtěl před Vánoci krapet přilepšit k výplatě.

Nevíte někdo, jak to s těmi ortézami ve skutečnosti je a jestli by byla případně možnost požadovat zpětné proplacení (nebo vrácení peněz), přestože jediný doklad o zaplacení si ponechal doktor a pacient tím pádem žádný důkaz nemá?

Díky moc za rady

Nejlepší odpověď
annas

Ortéza na koleno od pojišťovny – v průměrné kvalitě a jen v rámci léčby

"České firmy produkují kolenní ortézy většinou tak, aby se do limitů zdravotních pojišťoven vešly, a byly tedy plně hrazené. Často se to ovšem projevuje na jejich celkově nižší kvalitě, zejména použitých materiálů.

Oproti tomu zahraniční výrobci mají v centru zájmu individuální potřeby klienta. Proto je často ortéza na koleno z dovozu dražší a uživatel si na ni doplácí. Většina však tuto možnost ráda využije, protože komfort při nošení je zde na prvním místě.

Také je důležité si uvědomit, že v kompetenci zdravotní pojišťovny jsou jen ortézy uplatňující se při léčbě, zatímco sportovci si je musí zaplatit sami. Dobré kolenní ortézy se však často dají sehnat na internetu v akci za výhodnou cenu "

http://www.or­tezanakoleno.cz/hra­di-ortezu-na-koleno-zdravotni-pojistovna

V dalším odkazu je to stejně, ale jsou uvedeny druhy ortéz.

Úhrada také záleží na pojišťovně, jejím úhradovém stropu. Zřejmě se zeptat přímo v pojišťovně. .

http://medici­na.ronnie.cz/c-9377-ortezy-koleno-postizeni-vazu-kolena-instability-kolena.html

Další odpovědi
anonym

To, zda ji zaplatí zdravotní pojišťovna, ale záleží na jejím úhradovém stropu. Vše, co je nad ním, platí pacient, kromě individuálních ortéz z protetických pracovišť.
Tuto ortézu by ale asi hradit měla:
http://www.or­tika.cz/ortezy/kot­nik-12/or-6c-83
De fakto Jsi Annas rozvedla moji odpověď o několik vět.

anonym

tak na to mám z mé strany jasnou odpověď. po operaci menisku, mi ortoped napsal na poukaz konkrétní ortézu a místo (prodejna zdrav.potřeb), kde si ji mám vyzvednout. jelikož to bylo daleko, tak jsem si ji šel vyzvednout jinam. paní byla ochotná a říká mi " že tuhle nemá, ale má stejně kvalitní ortézu, kterou mi dá hned a nebudu doplácet 600 kč, ale jen 50kč." s tím, že ortopedovi zavolá, že to tak udělala. když jsem byl na kontrole u ortopeda, tak mi to dal pěkně najevo, proč jsem si nevzal tu jeho doporučenou. výsledek je jasný, ortoped si takto přivydělává ke svému bídnému platu. injekci píchá za pouhých 1300kč.

bolak

Mně ji po operaci půjčili, ale jestli je to standard nevím. Berle stejně tak, a pokud by po mně chtěl doktor nějaký prachy, řekl bych: „víte co? tak já to dojdu domů pěšky po tý noze bez berlí, a při případných komplikacích pak vaše jméno zmíním na pojišťovně..“

Takhle zpětně už ale asi těžko něco zmůžeš, když ti prachy zblajzne velká tlama zdravotnictví, zpátky už je nevydá. To bys musela mít hodně dlouhý prsty, abys vyvinula takovejhle dávící reflex.