Gus_Fring

Jsou organická a anorganická chemie bližší k biologii, nebo fyzice?

Stejně tak, jako je matematika blízká fyzice, jak je na tom organická a anorganická chemie? A vím, že se chemii říká centrální věda, ale k něčemu musí být aspoň trochu bližší. Nebo je třeba organická chemie bližší biologii a anorganická fyzice?

Odpovědi
Klaproth

Biologii blízká bude asi biochemie, fyzice blízká bude asi fyzikální chemie nebo jaderná chemie.

Kelt

Všechny tyto obory patří mezi přírodní vědy a studují se na přírodovědecké fakultě na univerzitě. Samozřejmě, že člověku se hodí znalosti z fyziky, z matematiky, z biologie a v každém oboru je může uplatnit. Většinou studenti probírají předměty, které spolu souvisí, aby mohli získat základy. Dnes už neexistuje rozdíl mezi chemií anorganickou a organickou. Možná podle učebnic, ale prakticky všude se vyrábějí výrobky, kde je třeba zvládnout znalosti o látkách, jejich použití a tyto látky mohou být anorganického i organického původu, nebo nově vyrobené, aby měl požadované vlastnosti. A neznamená, že vystudovaný chemik bude pracovat v chemickém oboru. Občas pracují na tomto místě strojaři, fyzici i jiní. Pak se člověk nediví, že Explosia každou chvíli bouchá, někde to hoří a podobně. Fyzika, chemie, matematika, to je dnes řada odvědví, kde je třeba speciální znalosti – fyzika tenkých vrstev, polovodiče. Obvykle nějaká firma se spojí s určitou školou nebo výzkumným ústavem, zaplatí jim grant a oni provádějí základní výzkum. Pár lidí si na tom udělá diplomovou nebo jinou práci, a firma ušetří peníze a ten, který v tom dělal, pak dostane dobré místo.v tomto o­boru.