replicator

Jsou opravdu Tetra Paky méně škodlivé jak PET?

Když se podívám na složení: skoro dobré BPA, hliník, papír…
Může se hliník dostat do tekutiny uvnitř?

Nejlepší odpověď
Drap

Jsou. Hliník by se mohl uvolňovat do nápoje snad pouze v hodně kyselém prostředí, pokud by bylo skladováno příliš dlouho. To množství by bylo stejně zanedbatelné.

Další odpovědi
annas

PET lahve nejsou škodlivé.

Ale odborníci varují před opakovaným použitím PET lahví, protože se v nich usazuje hodně bakterií.

Napouštění, mytí a nošení láhve může narušit materiál, ve kterém vzniknou praskliny. V těch se následně usídlí bakterie a ty se postarají o kontaminaci nápoje a následně přivodí zažívací potíže. Na webu huffingtonpost.com se k této problematice píše: „Bakterie, které se mohou usadit v prasklinách a škrábancích, představují větší zdravotní riziko zdravotní riziko, než možnost, že se z plastu uvolní škodlivé chemikálie.“

https://www.ze­na.cz/bydleni/co-byste-meli-vedet-nez-znovu-pouzijete-pet-lahev/r~i:arti­cle:804394/?re­directed=15162046­86

Takže z toho pohledu jsou PET lahve škodlivé.

"Obaly Tetra Pak obsahují přibližně 75 % papíru, 20 % čistého polyetylenu a 5 % hliníku. Papír se vyrábí ze dřeva, které patří mezi obnovitelné přírodní zdroje surovin. Téměř 80 % dřeva nakupuje společnost Tetra Pak ve Švédsku a Finsku, kde je lesní hospodářství na takové úrovni, že se více stromů zasadí než vytěží. Společnost nakupuje papír jen u takových výrobců, kteří používají nejčistší dostupné technologie. Hliník prodlužující trvanlivost potravin v nechlazeném stavu s nimi nepřichází do přímého kontaktu. Hliník je vždy zložen mezi dvěma polyetylenov ými vrstvami a jeho množství je menší, než obsahuje kovový uzávěr lahví. Polyetylen zaručuje nepropustnost obalu. Na skládce nebo při spalování má minimální dopad na životn í prostředí, protože se jedná o čistý polyetylen. Ani jedna složka neobsahuje zdrav í škodlivé látky a těžké kovy. Stejně přísná měřítka platí i pro tiskařské barvy: atd.
http://www.czech-press.cz/index­.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=7147:te­tra-pak--

Kepler

Tetrapacky ani PET škodlivé nejsou. Vniřní stěnu Tetrapacku tvoří inertní polymer (tuším polyethylen) a obsah s hliníkovou ani jinou vrstvou do styku přijít nemůže. Pet flašky jsou z polyethylen­tereftalátu, který je rovněž inertní.

Arne1

Z hlediska recyklace se mi zdají Tetra packy náročnější – je to sendvič plastu, hliníku a papíru.