Jsou obě věty správně?

Když se řekne: Byli tam hrdlořezové, a nebo: Byli tam hrdlořezi.Jsou obě dvě věty správně.A nevys­kytuje se v druhé větě nějaký pravopisný jev že místo ové se napíše jen i?

Nejlepší odpověď
annas

Obě možnosti jsou správné.

Koncovka -ové se projevuje jako výraznější osobní koncovka.

Rozdíl uživí -i nebo -ové záleží na stylu, ve kterém použijete. Tvar hrdlořezové je stylově vyšší. Takže záleží na kontextu.

Podoba hrdlořezi mívá příznak hovorovosti – tedy spíš pro užití v mluveném projevu, někdy i výraz negativního hodnocení.

Další odpovědi
anonym

Hrdlořezové

Emefej

Obě jsou správné. Já osobně bych tvar hrdlořezi v psaném projevu asi nepoužil.

ivzez

Přestože jsou správné oba tvary,
nepoužila bych tvar končící na –i
(zní i vypadá hrozně).