hapiky

Jsou některé vzdálené objekty ve vesmíru dobrým příkladem toho, že vidíme něco, co neexistuje?

Například již vyhaslé hvězdy ap.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Ano, je to tak.

Kepler > proč podivná otázka? Pokud vidím hvězdu vzdálenou 1 milion světelných let, vidím jí takovou, jaká byla před tím milionem let. Jaká je dnes, a zda vůbec existuje, nikdo neví.

Další odpovědi
Kepler

Podivná otázka. Je to přesně naopak: nevidíme, co existuje. Samotný objekt ale vidět nemusíme, přesto víme, že tam musí být, pokud se projevuje gravitačně, nebo zakrývá hvězdu na své oběžné dráze. Nejčastěji to jsou exoplanety, které způsobují drobné odchylky v poloze hvězd a změny jejich svítivosti. Nakonec to může být i ta vyhaslá hvězda, která tvoří s pozorovaným objektem dvojhvězdu. Pak máme v Galaxii ještě spoustu červených trpaslíků (cca 60% všech hvězd) které svítí velmi slabě a hnědých trpaslíků, které nesvítí vůbec. Jsou ale zjistitelné v IR oboru, protože teplo pořád ještě vyzařují.

nonnel

Ono to vždy existovat bude, ale v jiné podobě (vizuální). My vidíme vesmírný objekt tak, jaký byl před jeho vzdálenosti od Země. Když je něco vzdálené 3 mld světelných let, tak před třemi miliardami let to vypadalo na místě tohoto objektu takto.