dust8

Jsou některé písně Orlíku nadčasové?

Nejlepší odpověď
annas

Něco jsem vám vyhledala. Ale třeba vztah k českých dějinám, odpírání drog a nadměrnou konzumaci alkoholu atd. určitě mají stálou platnost.

"V textech se mísila kritika společenských poměrů s vlastenectvím, národovectvím a xenofobií. Silná kritika národnostních menšin hraničící s rasismem (Bílá liga) na jedné straně, vyhranění se proti nacismu (Faschos) na straně druhé.

Podpora konzumace alkoholu (Pivečko) spolu s odsouzením tvrdých drog (Perník) je pro tuto subkulturu již tradiční. Charakteristické pro tvorbu Orlíku jsou však odkazy na husitské hnutí a husitské války, jako příklad významného období českých dějin, sjednocení společnosti a válečných úspěchů.

Skupina se sice bránila přílišné medializaci, faktem zůstává, že se jedná o první skinheadskou hudební skupinu v Česku, která se z totalitního undergroundu stala „přes noc“ mainstreamovou. Pod tehdejším vydavatelstvím Monitor (dnes Warner Music CR) vydala 2 komerčně úspěšná alba, na všech dobových nosičích, za jejichž prodejnost získala skupina zlatou desku. Umisťovala se také v dobových hitparádách.

Díky své oblibě značně zpopularizovala subkulturu skinheads, zejména na české straně federace. Skinheadi věrní myšlenkovému odkazu Orlíku se nazývají (z odkazu na husitství) kališníci.".

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Orl%C3%ADk_(hu­debn%C3%AD_sku­pina

--
Západočeská univerzita v Plzni
Fakulta pedagogickáKatedra histori
Diplomová práce
Skinheadskp a neonacistické hudební kapely v České republice
Mian Říský

Podrobnosti o skupině a její hodnocení si pročtěte v odkazu

https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:5l8CN8op­TZ8J:https://o­tik.uk.zcu.cz/bit­stream/11025/569­5/1/diplomova­praceriskymilan­.pdf+&cd=1&hl=cs&ct=clnk­&gl=cz&client=fi­refox-b-d

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.