Avatar uživatele
Zlatý

Jsou nějaký negativní dopady na spotřebič nebo zásuvku, pokud přístroj vypínám tím způsobem, že ho rovnou vytáhnu..

..ze zásuvky, místo abych ho předtím vypnul?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Jak pro který spotřebič.
Některé spotřebiče zejména s elektronikou jsou konstruovány tak, že při vypnutí nejdříve odpojí některé citlivé obvody na přepětí a pak teprve napájení.
Při každém vypnutí nebo zapnutí vzniká indukcí napěťová špička která může zničit obvody citlivé na napětí. proto se většina poruch objevuje po zapnutí nebo vypnutí. Přístroj fungoval, vypnul se a po dalším zapnutí hotovo, nefunguje.
Spotřebiče které to potřebují jsou proti napěťové špičce při vypnutí (zapnutí) konstrukčně ošetřeny. Což se při vytažení vidlice ze zásuvky neděje !
Dále u spotřebičů s velkým příkonem řádu kw se při takovémto vypnutí vytváří elektrický oblouk v zásuvce. Který ji sice okamžitě neublíží ale dochází k rychlému opotřebování opalování kontaktů.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Ano, vypínáš zátěž pod proudem a taháš oblouk. Zásuvkové vidlice nejsou na to stavěné a dochází k opalování. Tímto způsobem mohou vzniknout napěťové špičky a poškodit zařízení. Každý žije v domnění, že jsou pouze dva dráty co se připojí na žárovku (odporová zátěž) a vše funguje jako za Křižíka. Jsme už trochu dál.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

a dá se nějak odhadnout, kolik vytažení ze zásuvky za chodu může spotřebič definitivně oddělat? a může to přístroje poškodit tak, že třeba vyhoříme, nebo jde čistě o funkčnost?

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Je to opravdu o konkrétní situaci. Každé vytažení zástrčky ze zásuvky může proběhnout jinak. Každý mechanický přepínač napodobuje mžikové přepínání. Okamžik vypnutí nebo zapnutí je velmi krátký a tak krátce trvá i vzniklá napěťová špička. Kdežto vytažením ze zásuvky je čas vypnutí mnohem delší a napěťová špička také trvá déle. Případný elektrický oblouk na kolíku dobu trvání n apěťové špičky ještě prodlužuje. Přísahám na holý pupek že se jedná o napěťové špičky které vznikají indukcí na vodiči který je přerušován či spojován bez ohledu na to jaký charakter má zátěž.

Avatar uživatele
Bronzový

Mapel

Tvá otázka je velice obecná a nekonkrétní. Každé zařízení se chová jináč. Každý kapacitní a indukční spotřebič posílá do sítě napěťové špičky a každé inteligentní zařízení má svojí předpěťovou ochranu, která má nějakou životnost. Pokud zařadím předpěťovou ochranu 3. stupně do vzdálenosti 5m volným kabelem prodloužim životnost předpěťové ochrany zařízení. Takže potřebuješ dodat veškeré dostupné technické údaje zařízení, provedení domovní elektroinstalace. Pak můžeš vypočítat pravděpodobnou životnost. Nejhorší je, že na zde kladené otázky chce každý jednoduchou odpověď, ale ta bez všech nutných podkladů není možná. Proto se většinou ani nerozepisuji až na tuto výjimku. Podrobnosti jsou totiž nepřesné a tudíž mnohdy zavádějící.

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1102
Zlatý mosoj 922
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 332
Zlatý Kepler 272
Zlatý Hlada 257
Zlatý marci1 252
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý venkovan 238

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.