mosoj

Jsou naši vojáci žoldnéři?

Nejlepší odpověď
Edison

V širším slova smyslu ano. Jsou placeni za to, že jsou vojáci. A ne špatně. Do hlav jim nikdo nevidí, takže těžko říct, jak moc jsou motivováni finančně a jak moc morálně (bez ohledu na to, co na venek říkají). Pak jsou ovšem žoldáci, kteří s „válčením“ vysloveně kšeftujou, nebo se tím dokonce ukájejí.

Další odpovědi
Kepler

Oficiálně to jsou vojáci profesionální armády ČR, kteří plní v Afganistánu své závazky NATO. Přeber si to jak chceš.

anonym

Jelikož války ve kterých bojují nejsou vedeny ČR tak v podstatě ano. I když jsou oficiálně vojáky NATO, pořád pracují pro jinou vlast a bojují ve válce, která s jejich národem nemá nic společného. Takže to žoldáci v podstatě jsou. Žoldák je někdo kdo bojuje nezávisle pouze pro toho kdo mu platí. A českým vojákům platí a to hodně a to je asi jediný důvod proč tam lezou. Do války se leze jen kvůli dvěma věcem a to je obrana vlasti a prachy. Ale jejich vlast do války zapojená není. zkus tedy hádat.

Rokio

Pokud to dělají hlavně pro naši vlast a finanční odměna je pro ně vedlejší, tak to jsou vojáci. Jestliže ale válčí pro peníze a jejich stát pro ně není tak důležitý, tak to jsou žoldáci.

Někteří čeští vojáci jsou skuteční vojáci a někteří jsou jenom obyčejní žoldnéři.

aliendrone

Posuď sám. :)

Profivoják placený státem (plnící „čestnou vlasteneckou povinnost“)
>
Jde DOBROVOLNĚ tam, kam ho pošlou a dělá co mu řeknou.

Profivoják placený někým jiným, než státem („sprostý žoldák, nájemný vrahoun“)
>
Jde DOBROVOLNĚ tam, kam ho pošlou a dělá co mu řeknou.

Vysledovals ty PROPASTNÉ rozdíly mezi nimi? ;) :D :D

ivzez

Nejsou.
(Viz odpověď Keplera.)

Kryšpín

Mosoj opatrně, může to být nebezpečné

Edison

Nelze oddělit finanční stránku. Prostě nelze. Peníze jsou v tomto případě až na prvním místě. Je to jejich plat a jsou z toho živi, případně i s rodinami.

Rokio

Edison: Plat, nebo mzda není vždy na prvním místě. Pokud je člověk zaopatřený a pracuje pro prestiž, tak dělá to, co ho baví a jeho hlavní příjem je třeba podnikání, nebo jeho hlavní práce. Jinak já podnikám a dělám to hlavně pro to, protože mě to baví, chci se zviditelnit a také bych chtěl kulturně obohatit společnost o má díla. Hlavní příjem mám z důchodu a z investic, takže příjem z podnikání je pro mě něco jako třešnička na dortu a ne to, za co bojuji.

Edison

Pak to není plat ani mzda. Do práce se chodí pro peníze. Podnikání u vojáků poněkd nepřichází v úvahu. Myslím, žer kdyby válčili čistě z přesvědčení, dělali by to jinde a jinak, především účinněji.