EKSOT123

Jsou mé závěry při analýze zmatků při označování desetiletí (dekád) a datových úseků správné? Minitestík

Promiňte otázka tu už nejspíš byla, ale byl jsem odříznut od internetu a vymýšlel.
Testík

  1. Kterým datem začala a skončila desátá dekáda dvacátého století?
  2. Rok 1990 patří ještě do let osmdesátých, nebo už devadesátých? Ještě před nedávnem bych na to krk nevsadil, vsadíte ho vy?
  3. Kterým rokem začalo první století před naším letopočtem.

Došel jsem k těmto závěrům: a)V naší desítkové soustavě jsme zvyklí označovat body na číselné ose nižší číslicí a přidanými desetinnými místy. Datum ale neoznačuje bod, nýbrž úsek a navíc začínáme od konce. Resp. nasadíme název teprv začínajícího úseku- dne, dekády, století, tisíciletí. Podle matematického principu bychom ale např. v poledne 1. ledna měli psát, že je 0,5. leden, nebo 0,5.0. Desátáho února 1995 v 6 ráno bychom psali 9,25.1.1994 Sa­mozřejmě hloupé.

  1. Při označování dekád tento systém platí jen při číselném označení(první až desádá dekáda) Ale častěji používaná např. šedesátá léta jsou jakýmsi nedokonalým hybridem mezi matematickým a datumovým systémem. Sice nám to zní přirozeně, ale za cenu,že např. nemáme nultá léta. A vlastně i desátá léta nezní přirozeně, protože neříkáme desetjedna, desetdva,…

K lepší orientaci – k závěrům jsem došel na JIPCe po ztrátě krve,.. urá!!!???

Nejlepší odpověď
autacek

No, pro začátek by stačilo zapamatovat, že u dekád se jejich název řídí prvním shodným romem dekády, tedy devadesátky jsou 90–99 a že u století je to pak o 100 let dopředu, tedy co začalo 1901 bylo 20. století. V tom zbytku tvých dalších myšlenkových pochodů jsem se ztratil, ale myslím že se dá přežít i bez i bez toho 🙂.

Další odpovědi
Kepler

Podle mého názoru ad1) 1.1.1991 až 31.12. 2000, tedy ad2) rok 1990 byl posledním rokem 80. let. Podobně 1. století začalo rokem 1. Jistý si ale nejsem.
Přeji rychlou rekonvalescenci! Kdyby to šlo, poslal bych ti pár jelit k doplnění krve, co jsi vycedil.

EKSOT123

Děkuji za odpovědi a solidaritu. Jen jsem znejistěl, zda jsem to blbě a složitě napsal, nebo tato problematika není tak žhavá aby se nad ní muselo hloubat a jak píšete „Dá se přežít i bez toho“. Pěkny.
Pro jistotu shrnu správné řešení:

  1. ano 1.1.1991–31.12.2000
  2. 1990= devadesátá léta (1 vs. 2 vzájemný rozpor, že?)
  3. 1. stoleti př.n.l. začalo r. 100 př.n.l. a skončilo rokem 1 př.n.l. Následoval rok 1.

Kepler

ad2) asi to tak je, jde o lidový úzus
ad3) to se mi nějak nezdá, jak může být třeba rok mínus 50 první století, když ještě náš letopočet neexistoval? Zajímal by mně zdroj.

EKSOT123

Kepler- celý problém je asi v kořalce, resp. ve špatně přečtené otázce. Jinak jsem se na tohle sám nachytal a myslel bych že 1.st. př.n.l. začalo rokem 1 př.n.l. Ale čas běží opačným směrem než to číslování.