Jsou lidské oči stavěné na kontakt se slanou vodou v mořích či jim škodí už i letmé potápění bez šnorchlu či skafandru?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Nevím, v moři jsem se bez šnorchlu i bez skafandru potápěla mnohokrát a pořád vidím.

Další odpovědi
Radius

Lidské tělo je stavěné na pobyt na suchu (i oči), ne ve vodě (mořské slané ani běžné. Jsme suchozemci, žijeme tak už tisíce let. Slaná voda nemusí někomu vadit (kdo třeba dělá závodní plavání), jinému může vadit dost.

Arne1

šnorchl ani skafandr nemají s očima nic společného. Oči ve vodě kryjí potápěčské (v nouzi plavecké) brýle. Pokud dáš oči do mořské vody, tak

  1. uvidíš rozmazané fleky (index lomu jiný jak ve vzduchu a oko to nedokáže zaostřit)
  2. oči budou podrážděné, zarudlé – ale to nebude trvaĺé, když je přestaneč trápit tak se zotaví.

Zdroj: představte si že nečerpal

Dochy

Myslím, že slaná mořská voda bude vadit podstatně míň než naše chlorovaná bazénová.
Arne: Není pravda že uvidíš jen rozmazané fleky. Ano s ostřením jsou potíže. Ale ty ses nikdy nezkoušel podívat ani v bazénu pod vodou? Vidět tam je, jen perspektiva moc nesedí… A podrážděné: možná ano, ale rozhodně míňnež z běžného bazénu. Mořská voda by měla být podstatně podobnější složením běžným slzám, než chlorovaná, která oči opravdu silně dráždí.