Avatar uživatele
Stříbrný

Jsou lidé stále lehkovážnější? Proč se říká, že svět chce být klamán?

Nezáleží na tom, kde je skutečná pravda, ale jen na tom, co se dobře poslouchá?
Říkají nepravdy ti, kterým se to hodí a odvolávají se na to, že svět chce být klamán?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Proč? Protože zpravidla očekáváme něco od lidí, ale jsou jiní, než si je představujeme. Je nutné se nezabývat vzhledem, z jejich slov, vycítit, že je v nich často faleš.

Lze se tedy vyvarovat klamání, dokonce zklamání, když od jiných nic neočekáváme.
--
Není to někdy tak? Své určitě věděla Adina Mandlová.

"Svět chce být klamán. A kdo říká, co si myslí, je blázen a zaslouží si, co ho potká. Kdysi za to upalovali, dneska člověka znemožní prolhanou propagandou a umučí ho duševně.“

https://www.frekvence1.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Ja, ja, tak nějak to bude. Vem si takového aliendrona: strašně dobře se mu poslouchá, když mu lidé říkají, jak je krásný, dokonalý, nedostižný...Kdyby mu řekli pravdu, tak si hned vezme provaz a půjde se zastřelit do rybníka!


Avatar uživatele
Bronzový

Nepravdy říkají ti, co chtějí mít moc nad lidmi. Protože nepravdy se daji prokouknout, vymysleli si nálepky, kterými lidi s jiným názorem shazují. Vymysleli si newspeak, aby lidi zmátli. Liberální demokracie zní dobre, ale už ma s demokracii pramálo společného.


Avatar uživatele
Zlatý

Ľudia radi veria tomu, čo sa im hodí, aj keď to nemusí byť pravda. rovnako ako milenka chce byť klamaná svojim milencom o svojej jedinečnosti a jeho láske k nej.

Svet chce byť klamaný, nechce vidieť hroziacu lavínu na vrchole hôr nad svojou hlavou, keď už "vysolil toľko peňazí za lyžovanie sa na strmom svahu"...

Ak pozrieme film, divadlo, obraz, chceme pritom poznať, pravdu ako to v skutočnosti vyzerá, ako ťažko sa spájala myšlienka s realitou? Zaujíma nás s akými ťažkosťami sa maliar prebíjal životom, kým vytvoril svoje dielo, ktoré spoločnosť prijala až po jeho smrti? Zaujíma nás, že topiaci sa cestujúci Titaniku vo filme boli v bezpečí, keď my sme mohli v prítmí kina, alebo v pohovke s nohami v teple prežívať ich utrpenie zomierania? To je len mikrozrnko klamu.

Médiá zverejňujú, to čo je prospešné im a ich mecenášom na úkor skutočnej pravdy a my ich klamu veríme, pretože pravda nám pripadá ako ešte väčšia hrôza. Chceme veriť sľubom, aj keď vieme, že sú nepravdivé, pretože nám dávajú nádej a vieru v lepšiu budúcnosť. A napriek nášmu sklamaniu z reality, ich opakovane volíme v naivnej viere v lepšiu budúcnosť.

Ako často sme sa presvedčíli, že rôzne akčné ceny sú v skutočnosti na náš úkor a napriek tomu bombastickým reklamám veríme.

Veríme predvolebným sľubom politikov, aj keď sme sa veľakrát presvedčili o ich neúprimnosti a napriek tomu ich opätovne volíme.

Ano, chceme byť klamaní, pretože veríme v lepší zajtrajšok. Viera v myšlienku oddeľuje človeka od ostatných živočíchov.


Avatar uživatele
Pokročilý

Člověk musí žít ve skořápce iluzí, které sdílí s ostatními. Ve vykonstruovaném jednoduchém světě, o kterém si myslí, že mu rozumí. Proto mají lidé takovou hrůzu ze všeho, co ze škatulek vybočuje. Proto jsou věda, morálka i náboženství tak ustrnulé, těžkopádné, zaslepené.

Kdysi jeden kmenový bůh, který si pohrával s ambicí stát se univerzálním monoteistickým Bohem, řekl jednomu kmenovému vůdci: "Nemůžeš spatřit mou tvář, neboť člověk mě nesmí spatřit, má-li zůstat naživu." Nelze to brát doslova, v jiných pasážích téže knihy spolu normálně rozmlouvali tváří v tvář. Ale výstižně je tím vyjádřeno, že člověk prostě není schopen pohlédnout do podstaty bytí, není schopný strávit celou realitu takovou, jaká je. Ale jsou období, kdy se tomu společnost spíše přibližuje, a jsou období, kdy se od toho spíše vzdaluje.


Avatar uživatele
Stříbrný

Proč chce být svět klamán? Jako kdokoli. Klamu se podléhá velmi snadno. Je to hooodně pohodlné.


Avatar uživatele
Zlatý

Já se jenom bojím, aby se časem neukázalo, že Greta měla dneska nakonec pravdu! >>> https://www.novinky.cz/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

led

Slová Grety, ak ste dobre počúvali, alebo čítali, ukazujú skúsenú ruky našepkávača. Údaje, ktoré uvádzala, aj keď boli pravdivé, z jej úst vyzneli rovnako nevieryhodné ako slová politika pri prejave, ktorý napísal jeho tlačový tajomník.

Avatar uživatele
Zlatý

led

Mám na mysli jej "prejav" v Davose

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 5079
Zlatý Drap 3171
Zlatý led 2242
Zlatý Kepler 2044
Zlatý marci1 1744
Zlatý ivzez 1397
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1273
Zlatý mosoj 973
Zlatý zjentek 873

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.