annas

Jsou ledové kry, které plují v oceánech, utvořené ze sladké nebo ze slané vody?

Doplňuji:
Četla jsem v časopise, že i v mořích a oceánech plavou kry složené skoro výhradně ze sladké vody. Většina z nich totiž vznikla odlomením z pevninských ledovců, které se celá tisíciletí tvořily ze sněhových nebo dešťových srážek.
Takže slané i sladké.

Proto mě zajímaly další podrobnosti.

Nejlepší odpověď
Terryle

Z normální slané, ne? Ale čím je kra starší, tak se z ní ta sůl nějakým způsobem dostává (nevím přesně kam, jestli ty minerály klesají dolů, nebo co dělají…). Kdysi jsem četla knížku o trosečnících ze vzducholodi Italia a autor (který byl mezi nimi taky) vzpomínal, jak museli hledat hodně staré kry, ve kterých už nebyla sůl – pak se ta voda dala pít.

Další odpovědi
anonym

http://morsky-led.navajo.cz/

Fun1k

Ze sladké vody.