annas

Jsou kromě jiného víra v sebe sama, naděje či jistota určitým vyjádřením postoje k životu? Co je víc – víra či naděje?

1. Netouží člověk po jistotě zdraví, porozumění, jistotě stáří atd. Jenže se říká, že vše je v životě nejisté, jen smrt je jistá.

Domníváte se, že tato slova jsou pesimistická či optimistická? Nemůžeme si vždy říct, bylo hůř, hůř už nemůže být, bude líp atd.?

2. Není obykle jistota spojená s nadějí? Ta přece umírá poslední. Není proto v naději i síla přežít v určité situaci, i když to někdy vypadá nemožné?

3. Má věřící člověk jistotu, nebo naději že se za splnění určitých podmínek dostane po smrti do nebe?
--

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2018/10/06/17/34/na­ture-3728359_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
johana 56

Naděje a víra (ať v sebe či duchovní) pomáhá vyvážit fakt, že jistý je pouze konec života a návrat k zemi/popelu…

„Je užitečnější zatěžovat si mysl snášením neštěstí, které už přišlo, než předvídáním toho, které by teprve mohlo přijít.“
F. Rochefoucauld Krutá kniha aforismů

Další odpovědi
Kepler

Opět budu stručný. Pro věřící je víra a naděje téměř totéž. Pragmaticci říkají: pomoz si sám a pánbůh ti pomuže.

Drap

Je nadějí, jistotou určitě ne. Nikdy nevíme, co nám může život postavit do cesty. Co je více? Filozofická otázka. I kdyby byly přesné definice víry i naděje, myslím, že by nešlo zodpovědně určit co je více. Zřejmě to bude případ od případu jiné. Záleží i na tom, jak moc je naše víra silná a v co máme naději.

  1. Ano, určitě lidé v toto vše touží. Každému se však i přes veškeré úsilí nevyplní a jistota neni. Třeba náhlá nemoc, může přijít ze dne na den a jistota je pryč. Opravdu jedinou jistotou i bez naděje je ta smrt. Stejně tak nelze říct, zda to je optimistické či pesimistické. Záleží na každém jedinci a na jeho přístupu. Zde bezesporu platí tvrzení, že optimista je v podstatě pesimista s nedostatkem informací.
  2. Nemyslím, že je jistota spojena s nadějí, ale spíše spojována. Ano, naději můžeme mít v cokoli, až do poslední chvíle.
  3. Myslím, že v tomto případě je jakákoli jistota krajně nejistá.K této situaci nemáme žádné , vědecky podložené informace a vše je založeno pouze na víře.

Mc Merkurion

… říká se: „věř, a víra tvá tě uzdraví“ a taky se říká, že: „naděje umírá poslední“, takže, když zklame víra, zbejvá už jen naděje … no, ale nejni naděje taky nějakej druh víry v poslední možnost ??? … jestliže ano, pak jsou si vlastně rovny …

annas

Díky. Řekla bych, že víra převažuje víc u věřících, naděje u ostatních.

Ještě mně napadlo, že výsledek splněné naděje je vidět, výsledek víry asi ne .

Mát pravdu, který výraz komu lépe vyhovuje.

--
V době minulé jsem podle normy psali v závěru dopisu „doufám“, že … kdepak napsat „věřím“, že … Po rů 1989 „doufám“ nebylo vhodné používat.

Doufat = mít naději, věřit. – spoléhat na něčí schopnost, doufat spíš v budoucnost. Takže zákazník měl věřit, že dodavatel je schopný objednávku brzy vyřídit.

Mc Merkurion

… já často věřím (ne „doufám“), ale si věřím, že se mi to povede, a to jsem zapřísáhlý ateista …

annas

Když přemýšlím, tak střídavě – někdy věřím, jindy doufám.