hapiky

Jsou hrdinové ti, kteří padli v roce 1968 za okupace či invaze SSSR a armád varšavského paktu do Československa?

Mrtvých bylo hodně na to, že se vůbec nebojovalo!
https://www.no­vinky.cz/doma­ci/146677-obeti-invaze-v-srpnu-1968-bylo-vic-nez-se-dosud-uvadelo.html

Nejlepší odpověď
Kepler

Těch mrtvých bylo něco přes sto a v boji skutečně nepadli. Byly to jenom oběti, za hrdiny je snad nikdo nikdy neprohlašoval. Snad jenom Palacha, ale ani sebevraždu na protest bych za hrdinství taky nepovažoval. Byla jenom taková drobná hrdinství, kdy se pracovníci rozhlasu a TV snažili vysílat, pokud to jenom šlo, třeba i v improvizovaných podmínkách. A možná ani drobná nebyla, když uvážíme, že je to mohlo stát život.

Další odpovědi
Bičiště

Hrdinou se člověk stává činem. Nemohu být hrdinou jen proto, že jsem záludně nebo náhodně např. zastřelen. Jsem jen obětí.V zájmu ideologie lze však následně za hrdinu prohlásit téměř kohokoliv, jen když to vyhovuje trendu. Zapomenutý vtip z doby socialismu – volba nových partyzánů, při zahájení každoroční oslavy Slovenského národního povstání. Potřebujeme hrdiny, tak si je „vyrobíme“.

aliendrone

No, pokud OPRAVDU bojovali se zbraní v ruce, tak v tom MUSEL být rozhodně prvek osobní STATEČNOSTI, především ale idealismu. Vlítnout vlastní nešikovností pod náklaďák NENÍ boj, ale nehoda! Samozřejmně chápu, že i tací jsou pro tebe VERY BIG HEROES, definice statečnosti/hrdin­ství je totiž věc osobního názoru. ;) :D

Mrtvých bylo naopak pozoruhodně MÁLO na to, o jak velkou operaci šlo – nejen rozsahem, ale i významem. Je evidentní, žes nikdy nevelel ani četě nebo družstvu, takže nevíš, co vojáci dovedou – zvláště když se dostanou k chlastu. :)

ivzez

Nemluvila bych o hrdinech, ale o obětech.

_______

Zajímavý článek o (zne)využití Pražského jara k umístění vojsk:
http://www.te­raz.sk/sloven­sko/m-machacek-sovieti-vyuzili-prazsku-jar/340922-clanok.html

led

Prevažná väčšina mrtvých bola nie z uvedomelého boja za republiku, ale z rôznych aj nepredvídavých príčin. Jednoducho obete boli v danom momente na nesprávnom mieste. Len iní ľudia z nich spravili „martýrov za slobodu človeka“. Veľa ľudí, neskôr po Novembri ´89 zneužilo aj „škrabanec pri holení počas augustového rána ´68“, ako dôkaz svojho hrdinného boja „proti červenej záplave a za ľudskú tvár“.
Boli sme hrdinovia?, my, ktorí sme sa zúčastnili manifestačných pochodov, stavali sa autám a ruským vojakom do cesty, počúvali zakázané rozhlasové stanice, presvedčovali svojou chabou ruštinou vojakov v gymnasťorkách, že u nás nie je kontrarevolúcia, my chceme len socializmus s ľudskou tvárou, boli sme my hrdinovia, alebo nimi boli tí, čo keťasili, skrývali potraviny, aby ich neskôr v nedostatočnom zásobovaní, draho pod pultom predali a dnes kričia ako bojovali proti Rusom a komunizmu, tí čo rýchlo vyťahovali červenú knižočku a oháňali sa láskou k súdruhovi Brežnevovi, hrabali funkcie a majetky a dnes to vydávajú za podvratný boj proti komunizmu? To boli hrdinovia?
„Získať guľku“ nebolo hrdinstvo, tú vašu nečakáte v záplave odrazených úlomkov tehál, škridiel,zasi­ahnutých dávkou z guľometu, samopalu, lež náhoda je zradná a tú guľku, čo v tom rachote výstrelov odrazila sa nesprávnym smerom a vletela do vás, tú nepočujete, len bolestivo pocítite ako krvou farbia sa vám šaty. Vyberám z vitríny guľku a spomínam… bolo to hrdinstvo? Nie, len súhra fyzikálnych javov v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Hrdina nemusí byť verejný a zneužívaný bojom o moc. Hrdina je človek, ktorý robí svoju prácu.

Dodatok: dnes zverejneé na ČT zábery z 1.dňa…
všimnite si tváre občanov v uliciach a tváre ruských vojakov – myslím, že tento dokument bez slov hovorí veľa.https://www­.aktuality.sk/cla­nok/616416/au­gust-68-ceska-televizia-zverejnila-dosial-neodvysielane-farebne-zabery-z-okupacie/

Kryšpín

Jak pro koho.

Pro osmašedesátníky, pravděpodobně ano, ale celá soudružská elita, která pobláznila národ nezapnula mozek.

Jen díky chladné hlavě, rozvaze většině velitelů vojsk ČSLA nedošlo ke katastrofě, kteří zachovali v kritické době rozum.

Pokud by došlo k vojenskému odporu, údajně byl rozkaz, stáhnout se do lesů a poté 24 hod. letecký útok na kasárna a průmysl.

Poté by možná budoucí humanisti a chartisté, pobláznivci s jiným komunismem na vlastní oči viděli podobné humanitární bombardování jako v Jugoslávii, později obranným paktem NATO.

ivzez

@Kryšpín,
mám pocit, že mozek nezapínají ti, kdo jsou schopni
tehdejší dění hodnotit stejně či podobně jako Vy.

Armáda tehdy o ničem nerozhodovala, musela uposlechnout rozkazu.

PS:
Prožil jste tu dobu, víte, o co šlo?

led

dnes zverejnené na ČT24 zábery z 1.dňa…
všimnite si tváre občanov v uliciach a tváre ruských vojakov – myslím, že tento dokument (v španielčine) aj bez slov hovorí veľa https://www.ak­tuality.sk/cla­nok/616416/au­gust-68-ceska-televizia-zverejnila-dosial-neodvysielane-farebne-zabery-z-okupacie/

a teraz si ich skúste porovnať so zábermi s príchodom Wehrmachtu do Prahy po Mnichove.

led

aliendrone, ruskí vojaci a nižší dôstojníci to mali s požitím alkoholom ťažké aj v tých časoch aj v neskorších mierovookupačných časoch. Jednoducho nesmeli, pretože za alkohol boli prísne palety. Dlhé roky sa tradovalo sa, že ruský vojak pije uchom, pretože tvár mal otočenú ku vchodu a sledoval, či nejde nejaký dôstojník, alebo politruk.

aliendrone

Ano, to souhlasí. Opilství bylo v armádě CCCP přísně trestáno. Což ale nic nemění na tom, že bylo na denním pořádku. ;) :D :D

Mně se na tom odkazu aktuality.sk žádné fotky či video nezobrazují, pouze prázndé místo (a to při vypnutém AdBlocku). :(

Žeby dočasný výpadek? Nebo je tam něco, co editorům uniklo, co by DNES nebylo dobré vidět a proto to „demokraticky“ zautocenzuro…, totiž odstranili? ;) :D

led

Skúste si dotyčný dokument pozrieť na facebooku
https://www.fa­cebook.com/ar­chivct24/vide­os/709277542767033/
alebo archíve ČT24