Avatar uživatele
Stříbrný

Jsou dopravní značky univerzální, pokud jde o počet, tvar a význam?

Ještě z dob autoškoly si pamatuji dopravní značky. Pak možná nějaké přidali. Jsou tyto značky, které jsou na našich cestách, stejné jako všude jinde? Výstražné, zákazové a informativní? Aby v tom řidič neměl třeba v cizí zemi problémy. Myslel jsem si, že všude jsou stejné značky, ale když jsem se díval na značky v Německu, tak jsem některé viděl po prvé.
Děkuji

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Nikoli... Základní značky mají sice stejnou, nebo velmi blízkou symboliku, mohou být ale např. v jiném barevném provedení. I význam se může mírně lišit. Např. v Polsku hranice obce, přesnějí obydlené oblasti, kde je omezena rychlost, není označena značkou s názvem obce, ale docela jinou značkou Začátek obce - obydlené oblasti. Jedná se o bílou obdélníkovou značku s panoramatem zástavby v barvě černé. Výstražné tam jsou provedeny barvou žlutou.

V Rakousku se pro změnu prakticky nevyskytuje značka Hlavní silnice, takže pozor na to.

V Německu neplatí pravidlo o ukončení omezení rychlosti křižovatkou. Taky na to pozor.

V zásadě s tím není problém, avšak mírné odlišnosti existují a je nutné se s nimi seznámit.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Je snaha aby se při návrhu značek na jednom (našem) území držela stále jedna lajna (například zákazové značky si jsou podobné a symbol ukáže zákaz čeho to je) apod.... Také je snaha aby se značení v sousedních krajinách co nejvíc přiblížilo. Ale stejné to není: Rakousko: značka konec obce je zpravidla na opačné straně (druhá strana značky začátek obce). Značky vypadají podobně, ale ne stejně. Značku "hlavní silnice" jsem tam běžně vídal. Omezená rychlost má u nich zřejmě vyšší prioritu než začátek-konec obce (takže je tam např. "70" pak po 50m "začátek obce" a pak po 200 metrech konec "70"). Směrový ukazatel - obrovský - je zpravidla za křižovatkou či odbočkou (u nás se teď myslím také někdy dělají) - tak že když přijíždíš ke křižovatce na ceduli vidíš a šipka ukazuje zkrátka na tu správnou cestu ;-)


Avatar uživatele
Zlatý

... tady si počti, e tam odpověď přesně na tvoji otázku, nechce se mi to kopírovat, nejni to ani dlouhý, ale je to zajímavý: https://www.garaz.cz/…


Avatar uživatele
Stříbrný

Důležité značení jako Stop, Dej přednost, barvy semaforů, budou vždy stejné, jen se liší drobnosti, které nemůžou ohrozit bezpečnost.


Avatar uživatele
Bronzový

Kapitolou sama o sobě je Amerika. Tam mají značky úplně jiné, mnohdy více preferují slovní pokyny. Viza například https://www.cestovani-po-usa.c z/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Mám pocit, že základní vzhled značek v Evropě vychází z tzv. Vídeňské dohody, která mimo jiné upravuje i akceptovatelnost řidičských průkazů, nejzákladnější skupiny ŘP a další pravidla, ale rozhodně ne všechny.

Mimochodem... se ukazuje, že EU se místo toho, aby se věnovala tomu, jak usnadnit lidem život, např. právě lepším sjednocením pravidel provozu a značek věnuje kravinám, které naopak udělaj život složitějším (např. nesmysly o letním času).

Avatar uživatele
Stříbrný

cukrar

nesmyl střídání času? Kolik roků je EU přesvědčována, aby zrušila sřídání.
Nebo co konkrétně myslíte slovy "nesmysly o letním času"?
Děkuji

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Především je nesmysl vymyslet, aby si to každý stát určil sám. To je vrchol nesmyslu...

Avatar uživatele
Stříbrný

cukrar

Takže myslíte diktaturu EU?

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Nikoli. Konsenzus... shodu...

 

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý Drap 952
Stříbrný cukrar 854
Zlatý mosoj 773
Zlatý Kepler 579
Zlatý gecco 478
Zlatý led 292
Zlatý Dochy 289
Stříbrný honza19hk 288
Zlatý Hlada 280
Zlatý Lamalam 279

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.