Kelt

Jsou dopravní značky univerzální, pokud jde o počet, tvar a význam?

Ještě z dob autoškoly si pamatuji dopravní značky. Pak možná nějaké přidali. Jsou tyto značky, které jsou na našich cestách, stejné jako všude jinde? Výstražné, zákazové a informativní? Aby v tom řidič neměl třeba v cizí zemi problémy. Myslel jsem si, že všude jsou stejné značky, ale když jsem se díval na značky v Německu, tak jsem některé viděl po prvé.
Děkuji

Nejlepší odpověď
Edison

Nikoli… Základní značky mají sice stejnou, nebo velmi blízkou symboliku, mohou být ale např. v jiném barevném provedení. I význam se může mírně lišit. Např. v Polsku hranice obce, přesnějí obydlené oblasti, kde je omezena rychlost, není označena značkou s názvem obce, ale docela jinou značkou Začátek obce – obydlené oblasti. Jedná se o bílou obdélníkovou značku s panoramatem zástavby v barvě černé. Výstražné tam jsou provedeny barvou žlutou.

V Rakousku se pro změnu prakticky nevyskytuje značka Hlavní silnice, takže pozor na to.

V Německu neplatí pravidlo o ukončení omezení rychlosti křižovatkou. Taky na to pozor.

V zásadě s tím není problém, avšak mírné odlišnosti existují a je nutné se s nimi seznámit.

Další odpovědi
Dochy

Je snaha aby se při návrhu značek na jednom (našem) území držela stále jedna lajna (například zákazové značky si jsou podobné a symbol ukáže zákaz čeho to je) apod… Také je snaha aby se značení v sousedních krajinách co nejvíc přiblížilo. Ale stejné to není: Rakousko: značka konec obce je zpravidla na opačné straně (druhá strana značky začátek obce). Značky vypadají podobně, ale ne stejně. Značku „hlavní silnice“ jsem tam běžně vídal. Omezená rychlost má u nich zřejmě vyšší prioritu než začátek-konec obce (takže je tam např. „70“ pak po 50m „začátek obce“ a pak po 200 metrech konec „70“). Směrový ukazatel – obrovský – je zpravidla za křižovatkou či odbočkou (u nás se teď myslím také někdy dělají) – tak že když přijíždíš ke křižovatce na ceduli vidíš a šipka ukazuje zkrátka na tu správnou cestu 😉

Mc Merkurion

… tady si počti, e tam odpověď přesně na tvoji otázku, nechce se mi to kopírovat, nejni to ani dlouhý, ale je to zajímavý: https://www.ga­raz.cz/clanek/his­torie-dopravniho-znaceni-jak-se-vyvijely-znacky-21001692

cukrar

Důležité značení jako Stop, Dej přednost, barvy semaforů, budou vždy stejné, jen se liší drobnosti, které nemůžou ohrozit bezpečnost.

Arne1

Kapitolou sama o sobě je Amerika. Tam mají značky úplně jiné, mnohdy více preferují slovní pokyny. Viza například https://www.ces­tovani-po-usa.cz/dopravni-predpisy-v-usa/

Jakub Tlapal

Ty hlavní dopravní značky jsou všude stejné. Nebo alespoň tam, kde já jsem byl, tak byly. Pak se liší třeba dodatkovými značkami, někde jsou žluté, jsou jinak velké atd., ale i když jsem byl v cizině poprvé a jejich značky jsem si dopředu nenastudoval, protože mě to ani nenapadlo, tak jsem pochopil, co je tou značkou myšleno 🙂 .

Edison

Mám pocit, že základní vzhled značek v Evropě vychází z tzv. Vídeňské dohody, která mimo jiné upravuje i akceptovatelnost řidičských průkazů, nejzákladnější skupiny ŘP a další pravidla, ale rozhodně ne všechny.

Mimochodem… se ukazuje, že EU se místo toho, aby se věnovala tomu, jak usnadnit lidem život, např. právě lepším sjednocením pravidel provozu a značek věnuje kravinám, které naopak udělaj život složitějším (např. nesmysly o letním času).

cukrar

nesmyl střídání času? Kolik roků je EU přesvědčována, aby zrušila sřídání.
Nebo co konkrétně myslíte slovy „nesmysly o letním času“?
Děkuji

Edison

Především je nesmysl vymyslet, aby si to každý stát určil sám. To je vrchol nesmyslu…

cukrar

Takže myslíte diktaturu EU?

Edison

Nikoli. Konsenzus… shodu…