I_hate

Jsou digitální tlakoměry přibližně stejně spolehlivé, jako klasické rtuťové tlakoměry?

Jsou digitální tlakoměry, NA PAŽI, přibližně stejně spolehlivé a přesné, jako klasické rtuťové tlakoměry, používané v lékařských ordinacích?

Děkuji za váše názory a zkušenosti.

Nejlepší odpověď
Hlada

Elektronický tlakoměr může být stejně přesný jako rtuťový těsně po ocejchování. V provozu může nastat porucha mnoha součástek, které mohou mít vliv na přesnost, takže je to stejné, jako s jakýmkoli jiným měřicím přístrojem. Je potřeba ho pravidelně cejcovat. Protože přesnost rtuťového je daná fyzikálním principem, je vyloučené, ze by měřil nepřesně, pomineme-li posunutou stupnici.

Další odpovědi
gepik

Před časem mně to taky zajímalo a v několika zdrojích jsem našel, že velmi zkušená obsluha rtuťového dokáže být přesnější. Ale pro běžného uživatele je výhodnější elektronický.

pusinka50

Mám „domácí“ digitální tlakoměr a měla jsem ho v ordinaci lékařky, která mi nejdříve změřila tlak svým rtuťovým tlakoměrem a pak jsem se změřila já. Odchylka byla 5 stupňů, což je v pořádku, protože tlak průběžně trochu kolísá. Domácím elektronickým tlakoměrem se musíš měřit tak, že si ho připneš na zápěstí 1 cm od zápěstní kosti a dáš si při měření měřenou ruku dlaní nahoru mezi prsa ve výši srdce, pak je měření objektivní.