dudu

Jsou čeští důchodci pokrytci, nebo lhářem je statistika?

Obecně traduje představa, že čeští důchodci přežívají a živoří v bídě a nuzotě, bez peněz na jídlo, léky a základní potřeby, zapomenutí na okraji společnosti. Podle výsledků mezinárodního srovnání prostřednictvím tzv. indexu důchodů se však ukazuje, že je to jen nepodložený skepticismus. Ve srovnání 43 zemí se Česko totiž umístilo na poměrně slušném 18. místě.
Index hodnotí čtyři základní faktory – přes materiální zabezpečení důchodců, přístup ke zdravotní péči, čisté a bezpečné prostředí k životu, až po finanční servis, který chrání úspory penzistů a zvyšuje jejich příjmy. Pokud se vám zdá, že čeští penzisté třou bídu s nouzí, tento index vás rychle vyvede z omylu, neboť celkově se podle tohoto parametru českým seniorům daří lépe než jejich vrstevníkům jak v Izraeli, Francii, Japonsku nebo i Jižní Koreji.
Co vy na to zakulačení penzisté a rentiéři?!

Zdroj: http://moneymag­.cz/duchody-penze/9286-kdo-se-ma-lepe-duchodci-v-cesku-nebo-v-jinych-zemich

Nejlepší odpověď
autacek

Myslím si, že tyto porovnání a statistiky jsou poplatné tomu co chcete statisticky vyzjistit.

Pokud jiná zjištění přijdou s tím, že se máme jako Češi lépe, než 4/5 zbylého světa, je to houby platné, když žijeme v evropském prostoru, kde se mají občané okolních západních států o 3× lépe než vy.

Další odpovědi
Kepler

Bohužel ta kritéria statistiky jsou hrubě zkreslující. K čemu je mi přístup ke zdravotní péči a čisté a bezpečné prostředí k životu, když ty rozhodují ekonomické faktory jsou ubohé? Kdyby se vzaly jen ty, zřítili bychom se z žebříčku hodně hluboko. Ostatně ty prvně uváděné existují ve všech vyspělých státech. Náš typický důchodce si nemůže dovolit zahraniční dovolenou každý rok, vlastnit auto nebo platit nájem za byt větší než 1+1. Netvrdím, že naši penzisté třou bídu s nouzí, ale důchody stačí akorát tak na styl z ruky do huby. Tomu já důstojný život neříkám.

dubraro

Věřím více vlastním očím, než takové „statistice“. To ani není statistika, tomu by se skutečný statistik vysmál. Vhodným zpracováním takových měkkých dat, jaká jsou jmenována v popisu, lze dosáhnout víceméně libovolného výsledku.

zjentek

Jsou. Mnohdy i bez týhle či jiný statistiky.

Je třeba uznat jako fakt (mezi podobnými bláboly), že pokud jsou ochotni zvednout zadky a vystrčit paty ze svých brlohů, většinou se střetnou se stále čistým prostředím k životu.

magorvkleci

Na jednu dámu, která bere důchod 32.000, připadá deset důchodců, kteří berou pod 10.000 – a průměrný důchod pak statisticky vychází 11.800

No ale všichni kdo mohli, tak si na stáří odkládali peníze mimo důchod, takže výše důchodu je jen viditelnou částí. Ta možnost odkládáni se však nejspíš netýkala právě těch chudáků s důchody pod 10.000

A ano, široký přístup k bezplatné a víceméně slušné zdravotní péči a čisté a bezpečné prostředí k životu odolává snahám o privatizaci, rozkradení a kolonizaci, což ale nebude už mít dlouhého trvání.

plebs

Mám dojem, že hranice chudoby je pod 10200 Kč a do této kategorie spadá asi 550 tisíc důchodců a pokud žije sám tak je chudý. Jinak jsou důchody také 20–30 a více tisíc.

dudu

Tento dotaz byl zaměřen hlavně na moje vrstevníky, tj. důchodce juniory, avšak prokazatelně nikoho z nich nezaujal nebo jej nepovažují za relevantní.
Ani náhodou nemám pocit, že se s manželkou nacházíme mimo realitu pokud naše penze měsíčně činí téměř 28 tisíc. To nám umožňuje užívat si stáří v dostatku a spokojenosti. Rozhodně kradnút nemusíme, nebo neměli bychom.

dudu

ad Kepler: vážený kolego věz, že ti musím s radostí oponovat. Od novostavby bydlíme 45 roků v domě se 36 byty a tudíž mohu posoudit genesi a současnou pozici převážné části starousedlíků. Ještě musím předeslat, že náš dům je po revitalizaci a ze všech hledisek v perfektním stavu. Naši vrstevníci a spolubydlící jsou díky svému činění všichni slušně materiálně zabezpečeni, žijí ve dvou a třípokojových bytech, jezdí na dovolenou i do exotických krajin, nekupují si ojetiny, nýbrž nová auta a nehaní svůj současný životní standard. Ano, trápí je zdravotní problémy, nejčastěji pokud před sebou tlačí vozík s nákupem v některém ze zdejších supermarketů. Zdejší lidé nikdy jen neseděli na zadku, ale pokud bylo třeba, zvedli se a začali makat. Takže tak.

Kepler

Asi žiješ v bohatších krajích a ne na Valašsku. Holt, někde se mají dobře, i když celý život sedí na prdeli 🙂 Vím i podle své nejbližší rodiny, co se odstěhovala do Čech. Za stejnou práci tam mají mnohem vyšší peníze. Tož tak.

dudu

Asi máš pravdu. Rodiny obou dcer žijící severně od Brna vydělávají měsíčně každá téměř padesát tisíc čistého.

Bruno2

Problém spočívá v tom, že důchodce, který se má dobře, není ochoten se s tím svěřit, protože se ihned stane terčem podezření, proč má tak velký důchod, že určitě byl…, určitě dělal…, určitě spolupracoval… atd. Já, i moje manželka máme nadprůměrný důchod, oba jsme vystudovali VŠ, měli jsme proto nadprůměrný plat, pracovali jsme ještě v souběhu s důchodem, takže to nám také důchod zvýšilo. My určitě neživoříme, máme auto, jezdíme na dovolenou, bydlíme v 3+KK. A takových je víc, jen se bojí o sobě to říct. Např. v USA se lidé natají svým majetkem, je to (většinou) důkazem schopností. U nás jsou lidé zvyklí neustále si stěžovat a naříkat, jací jsou chudáci.

ivzez

U nás je to s majetkem vůbec trochu „divné“.
Ti, kdo nějaký mají, si někdy stěžují, jací jsou chudáci a naopak těm, kteří mají opravdu málo (osamělí důchodci s důchodem do 8.000 Kč měsíčně), je trapné se k tomu přiznat. Radši si na nic nestěžují…

dudu

Na tišnovsku se v podobných případech /i když vlastně nevím proč/ používá rčení „Kdo naříká, patří mu ubrat“.