jjj123456789

Jsou Češi germánsky pohostinní a slovansky přesní?

Doplňuji:
setapouch: Nejsem Čech, jsem Moravan.

Nejlepší odpověď
annas

Jako vždy se nedá na vaši otázku přesně odpovědět, protože máte svou představu …

Ktomě toho jste upravil tvrzení, protože platilo: francouzský šarm, německá přesnost a dochvilnost., slovanská pohostinnost. Takže pohostinnost byla Slovanům, tedy i Čechům vlastní, nemuseli se inspirovat Germány. Platí i naopak.

I když se u nás na Moravě tvrdilo, že ti bohatí – např. Hanáci – úrodný kraj – byli skoupí, zatímco např chudší Valaši – kopcovitý kraj – by se rozdělili o to poslední. Jaký kraj, taký mrav.

Přece je známé, že již staří Slované vítali své hosty chlebem a solí. byl to znak pohostinnosti a srdečnosti. Tento zvyk se zachoval dodnes…

Na pohostinnost Čechů,vzpomíná francouzský básník Apollinaire v básni Pásmo např. verši: Jsi v zahradě hospůdky v okolí Prahy – cítíš se zcela šťasten …

Češi jako Slované jsou „slovansky“ pohostinní., nikoliv germánsky…
--

Je přesnost slovanský znak stejně jako byl u Germánů? Určitě se uplatňuje při výrobě některých přístrojů, kde rozhodují tisíciny milimetru atd.

U české přesnosti platilo zlaté české ručičky Dnes už možná ne tolik … Přesnost není jen slovanská vlastnost …

Přesnost jako dochvilnost – byla už výsadou králů. Dnes u českých lidí stačí mít přesné hodinky, pocit odpovědnosti a svědomitosti, spolehlivosti.. Např. nedohánět vlak či autobus na poslední chvílí …

Pohostinnost i přesnost mají různou řídí se oblastmi, prostředím, tradicí atd. Záleží na úhlu pohledu. Jak je tomu dnes, si můžete odpovědět sám.

„Dej a bude ti dáno. Přej a bude ti přáno. Klepej bude ti otevřeno.“

Další odpovědi
a623682@drdr

Jiste. To nejlepsi z obou kultur.

gecco

„Jsem Moravan“??
;-DD
Odkamasi?
Já SU Valach…
😉

setapouch

Nejsi Cech, ze se na to musis ptat? Tve otazky jsou… podivne.

Agneta

To je jinak: Češi chtějí kapitalisticky žít, a socialisticky pracovat :DDD

anonym

Přesní jsou Němci a o té české pohostinnosti se dá fakt hodně polemizovat. Češi jsou spíš hamouni, škrti, podvodníci a práskači. Jsem Češka, o to víc mě to mrzí.

gecco

Annas → poslední větou jsi mi připoměla nádherný počin Radošínského naivného divadla, Jánošíka…
„Mara, otvor, nie pesťou búcham…“
😉

Hnedle si to pustím…
😉

annas

Také u mě často zapracují asociace. 🙂