Usoman

Jsou Čechy gigantickým meteorickým kráterem?

Někde jsem slyšel, že Krušné hory, Krkonoše, Orlické hory, Českomoravská vrchovina a Šumava tvoří okraj kráteru, který vznikl po dopadu výjimečně velkého asteroidu. Je to pravda?

Nejlepší odpověď
Kepler

Může se to tak zdát, ale nejsou. Ani nemají typický kruhový tvar jako impakty. Pohraniční hory vznikly během prvohorního vrásnění

Další odpovědi
Emefej

Není to pravda. Proč si konečně nepřečteš tu knihu, ktero ti doporučila Lamalam tady: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-v-cesku-nepokracuje-sopecna-cinnost-kdyz-procesy-ktere-ji-vyvolaly-stale-pusobi-popis-otazky-dole

Agneta

Já si vzpomínám jak dopadl před 2500 lety asi stometrový meteorit na keltskou oblast dnešního Bavorska. Vzniklo tím to dnešní Chýmské jezero, a několikasetki­lometrová oblast byla po 200 let neobyvatelná. Proto se potom Keltové báli, „že jim spadne nebe na hlavu“ (jak psal Cézar) když se bude božstvo zlobit.
Takže sis to jen popokatepetl:DDD

Lamalam

Není tomu tak.

lexx

kdybys zaslal odkaz na pramen, tak bychom mohli posoudit reálnost hypotézy, osobně si myslím, že je to pouhá pseudověda spekulace asi jak Měsíc odtržený od hmoty Země

Kepler

Lexxi, hypotéza odtržení Měsíce od Země po kolizi s planetou velikosti Marsu už není spekulací. Je uznávaná většinou vědců a je podepřena množstvím důkazů. Samozřejmě se časem může objevit další hypotéza, ale tu současnou ještě nikdo nevyvrátil.