FlAsh_7

Jsou a budou klasické HDD dobrým řešením pro skladování souborů?

Dnes jsem četl, že v budoucnu bude Windows 11 vyžadovat na svou instalaci pouze SSD. Budou mít HDD stále smysl?

Odpovědi
Hlada

Zatím neexistuje nic levnějšího a spolehlivějšího. Na elektronickou paměť bych zálohu rozhodně nedával.

Filip84

Pokud budou Windows vyžadovat SSD, budou výrobci počítačů osazovat počítače SSD, to je asi více než jasné.

Mají své výhody a nevýhody, jako asi každé řešení.

  • jsou levné, na jednotku paměti nejlevnější paměťové medium,
  • mohou disponovat velkou pamětí (až 18 TB),
  • jsou relativně spolehlivé, a pokud nedojde k mechanickému poškození, mají dlouhou životnost,
  • k uchovávání dat nevyžaduje trvalé napájení, po odpojení od zdroje energie se jedná o non-volatilní paměť,
  • umožňují přímý přístup k jednotlivým blokům záznamu (oproti např. magnetickým páskům, kde převinutí pásku trvá i desítky sekund),
  • jsou však mechanicky náročné, tj. rozměrné a mají velkou spotřebu elektrické energie (zhruba 2–3× větší, než SSD),
  • jsou náchylné na poškození prachem, otřesy nebo nárazem při zápisu/čtení dat (Nokia v roce 2005 představila telefon N91, který měl HardDisk, krom nerovnoměrného rozložení hmotnosti, náročnosti na spotřebu a hlučnosti mnoho uživatelů psalo, že stačil jeden „šikovný“ pád a bylo po něm, někdy odcházely, vlivem mechanického poškození, i bez ustanovitelné příčiny),
  • dlouhodobým používáním se zanáší clustery a vznikají tzv. clustery, zvlášť, pokud uživatel neprovádí pravidelně defragmentaci dis­ku,
  • jsou pomalejší, protože fysikální zákony nelze porušit – běžný HDD má rychlost otáček mezi 5,400 – 7,200 za minutu, což znamená reálnou rychlost čtení a zápisu dat v řádu 1XX MBps (SSD mají obvyklou přenosovou rychlost kolem 550 MBps).

Tam, kde nevadí jejich hlučnost, vyšší spotřeba energie a rychlost, se pořád vyplatí, protože na jednotku paměti vyjdou 2–3× levněji.

Vývoj lze docela předpokládat: SSD disky stále zlevňují a zlevňovat budou, HDD prakticky nezlevňují a zlevňovat nebudou – je to prostě „strojovna“, a ten Hardware se musí zaplatit. Je to podobné jako s 3.5 disketou: diskety zlevňovaly, zlevňovaly, až na cca Kč 10.00 za no-name a na cca Kč 20.00 za Verbatim (ne v akci, samozřejmě). Dneska stojí 3.5 disketa cca Kč 60.00 a prodává se pouze po celém balení (10 ks), takže za necelých Kč 600.00.

Pokud se dostane SSD disk na cenu HDD, nebo ještě níže, prodej HDD bude marginální – asi tak, jako dneska prodej 3.5 disket. Ale jestli, a jak rychle, to bude, tak na to opravdu nedokážu odpovědět.

cochee

Budou, protože my, co na Windows sejeme, si do toho počitadla klidně HDD znovu namontujeme.

Jan.F

Nedávno bylo někde psáno že EU asi bude klasické HDD omezovat né li přímo zakazovat právě pro větší spotřebu el.proudu. Na druhou stranu SSD se dokážou solidně zahřát. ve stísněnějším prostoru i víc jak HDD. Tak zas větráky můžou pak běžet vyšší rychlostí a s vyšší spotřebou.

Filip84

To bude kachna, protože, jasně, pokud se budeme bavit o domácích, kancelářských počítačích, noteboocích atp., theoreticky se bez HDD obejdeme, ale u průmyslových, velkokapacitních, dlouho ještě ne.

Krom zahřívání SSD je taky otázka případná spolehlivost, no a samozřejmě cena. Tak daleko ještě SSD nejsou, a je otázkou, budou-li vůbec někdy.