paul1

Jsme tak trochu sledovaní na sociálních sítích?

Z rozhovoru s Richardem Dawkinsnem, uveřejněném v novinách „Denník N“ 3.5.2019
(volně zpracované)

Spolu s internetem přišla tato závažná hrozba: vše, co se v něm dočtete, je
přizpůsobené Vašim zájmům, Vašim představám. Pokud dáte otázku do jakéhokoliv
vyhledávače, dostanete trochu jiné výsledky jako jiný užívatel, který dal stejnou
otázku do toho samého vyhledávače.
Pokud dá do stejného vyhledávače stejnou otázku více lidí, každý dostane trochu
jinou odpověď, přizpůsobenou tomu, co se mu líbí. Prý se tomu říká „komnata ozvěn“.
Slyšíte vlastně jenom to, co sami tvrdíte. Vše okolo Vám potvrzuje, že máte pravdu.
Každý dostává svou vlastní představu světa.
Zní to trochu strašidelně. Čím je to způsobené, co je to za mechanismus?

Nejlepší odpověď
RyuzakiKate

Tomu, cos reprodukoval, se říká „sociální bublina“. Podle toho, koho a co „followujeme“, se nám utváří ta naše a jediná a čteme a slyšíme to, co chceme. Jen jednu stranu názoru, čímž se utvrzujeme v našich postojích. Tím pádem jsme uzavřenější a nikoliv otevření jiným názorům a upadá i možnost smysluplné konverzace s lidmi, kteří mohou mít ty názory odlišné.

Stojí za tím jakýsi algoritmus. Dělá to i YouTube, vyhledávače, zkrátka sbírají data, informace o poloze, cookies atd. Mě osobně to děsí a reklamy mám vypnuté, nepovoluji polohu a hlavně odmítám mít chytrý telefon, kvůli kterému bych byla snadněji dohledatelná a napadnutelná. Taky nikde nevyplňuju citlivé údaje, což je pro mě i moje jméno. Ale jsem pyšná na to, že mě ani Google nenajde. Posledně si mě spolužák ze základky našel přes e-mail, kterej jsem měla uvedenej na spoluzaci.cz, než je zrušili :)) Zkrátka kdo chce, tak si mě najde. A nikdo, o kom už nechci v životě slyšet, mě neotravuje.

Záchranu bych viděla asi v možnosti prohlížečů s funkcemi, které zabraňují sledování…

Další odpovědi
Drap

Ne, nejsem. Žádné nepoužívám

Edison

Trochu????? Hahahaha… Víš, proč se tomu říká „sociální sítě“? Ale nemotej do toho vyhledávače… To je něco docela jiného. Ale ne, že by naše internetové chování vyhledávače, jakož i jiné systémy, nesledovaly. To si teda rozhodně iluze nedělám… Vše na síti sítí je sledovatelné a fakt si nedělám iluze, že by neexistovala možnost toho řádně využít. A kde je možnost…

Ne, že by nás sledovaly systémy cíleně, zatím… ale rozhodně není od věci chovat se tak, jako kdyby jo… Cokoli co kdo na net dá tam už prostě někde zasunutý je a kdokoli kapku šikovnej je schopen se k tomu v případě zájmu dostat. To, že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou.

Kryšpín

Jak kdo a kdy je potřeba

ivzez

@Drap → Vy nepoužíváte žádný vyhledávač?