paul1

Jsme dosud rozvojová krajina?

Do roku 1989 jsme patřili mezi rozvojové krajiny (země). Zajímalo by mne, či tam ještě patříme. Děkuji za odpovědi.Pavel

Nejlepší odpověď
led

Nie je pravda, že do roku 1989 sme patrili medzi rozvojové krajiny.
Ale je pravda, že po roku 1989 tam krajiny V4 pomaly smerujú.

„Rozvojová krajina alebo (pojem z čias studenej vojny) krajina tretieho sveta je krajina, ktorá má nízky HDP na obyvateľa, nízky index ľudského rozvoja, vysokú úmrtnosť a veľmi nízky celkový životný štandard. Neexistuje však žiadna objektívna definícia rozvojovej krajiny; vo všeobecnosti tieto štáty nie sú tak rozvinuté ako členské štáty OECD, sú to teda prevažne štáty mimo OECD, ktoré sa označujú ako rozvinuté krajiny či krajiny prvého sveta.“

Zdroj: https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Rozvojov%C3%A1_kr­ajina

Další odpovědi
Kryšpín

Americká ekonomická organizace na jaře roku 2017 označila Česko jako rozvojovou zemi, z důvodů podvodů, machinací a problémových dotací z Bruselu

paul1

Česká republika je jako člen v OECD od roku 1995, Slovenská republika od roku 2000
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Organizace_pro_hos­pod%C3%A1%C5%99skou­_spolupr%C3%A1ci_a­_rozvoj

Kepler

Kryšpín: nějaká americká ekonomická organizace (která??) tomu prd rozumí. Hodnotit zemi podle dotací z Bruselu je poněkud ujeté. Kritérií musí být více. Podle podobné logiky je rozvojovou zemí i USA, protože má jednu z nejvyšších měr kriminality na světě.