Vojtiksek

Jsme cestovní kancelář nebo ne?

Pořádáme výlety po Evropě, ale jsou kratši než 24 hodin. Chci se zeptat, zda je nutné mít konvenci nebo ne. Jelikož ani jeden z nás nemůžeme mít konvenční živnosťák, tak se chci zeptat, jak toto můžem vyřešit. Dá se to nějak obejít, či zařídit jinak?
Děkuji

Nejlepší odpověď
MK44

Pokud pořádáte výlety jako výdělečnou činnost, budete potřebovat nikoli konvenci ale koncesi. K udělení koncese je nutno splňovat profesní podmínky (dosažené vzdělání nebo doložitelná praxe), mít uzavřené pojištění, předložit podnikatelský záměr, doložit, že v posledních 5 letech nedošlo ke zrušení živnostenského oprávnění k provozování cestovní kanceláře z důvodu porušení zákonných povinností a z důvodu úpadku, a jiné. Z výdělečné činnosti se platí daně a tedy se vede účetnictví.

Pokud vám za pořádání výletů nikdo nic neplatí, tj. neposkytujete placenou službu zákazníkům, jenom se dohodnete, že jako kamarádi pojedete spolu coby turisti, nejste cestovní kancelář. Na délce a cíli výletu nezáleží.

Další odpovědi
petra15

Znamená to, ze vy nesmíte podnikat, protoze nemáte nejaký papír?
Doplňuji:
To se ale ta byrokracie zacíná pekne rozmáhat…nemeli by tu být ty úrady jen na to, aby vybíraly dane? A nepletly se lidem do jejich práce? Doporucuji vseho nechat a brát dávky…:-) (pak bede stát asi spokojen)

FiS

Nedovedu si představit, co to jsou za výlety po Evropě, když jsou kratší než 24 hodin, ale budiž. Pokud si nemůžeš vyřídit oprávnění, pak zkus oslovit nějakou cestovku. Třeba naleznete společnou řeč. Známý dělá u SMILEX Travel – www.smilex.cz a jsou docela kreativní…

Zdroj: www.smilex.cz