Avatar uživatele
Radomír.cz

Jsem v 6.třídě. A právě teď se učíme o Chetitech – první výrobci železa. Můžete Mi prosím o tomto národu napsat?

Chetité – první výrobci železa

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, gagaga před 3785 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
badisko

Odpoveď byla označena jako užitečná

Chetité (anglicky Hittites, francouzsky Hittite(s), německy Hethiter) byli indoevropský národ, který vytvořil říši, zahrnující dnešní Malou Asii, Sýrii, Libanon a část Palestiny. Chetité byli velicí válečníci, kteří se v bitvách spoléhali na své smrtonosné válečné vozy a byli to také oni, kteří jako první začali používat železné zbraně. Při svých výbojích se střetli se starověkým Egyptem a tito dva rivalové spolu svedli mnoho bitev (např. bitva u Kadeše, patrně 1274 př. n. l.). Velice unikátní bylo chetitské státní zřízení, protože chetitští králové byli jediní panovníci starověkého orientu, kteří nebyli absolutními despoty. Jako většina států té doby, i chetitská říše byla závislá na zemědělství.

Chetité byli mistry v odlévání kovů, přičemž tuto schopnost využívali v umění (kovové sošky, nádoby atd.). Chetitské náboženství bylo polyteistické, přičemž ještě dnes nejsou všichni chetitští bohové známi. Ve společenském zřízení spoléhali Chetité na otroky, kteří pracovali v zemědělství, hornictví a v dalších pracovních odvětvích. Během své existence nebyla Chetitská říše nikdy považována za bezvýznamný stát a vždy měla určitý respekt. Konec chetitské říše přišel nečekaně – kolem roku 1200 př. n. l. byli Chetité smeteni invazí tzv. mořských národů a říše se rozpadla. Chetitská kultura ještě nějaký čas přežívala v opevněných městech, ale když byla roku 717 př. n. l. dobyta poslední velká chetitská pevnost Karchemiš, všechny stopy chetitské kultury zmizely a tím skončila i chetitská civilizace.

vice ve zdroji …
Doplňuji:
OCKO vis …ze jsem ten posledni kdo tady mrnatum pomaha s DU … ale jak se rika vyjimka potvrzije pravidlo … kdyz on to rekl narovinu a pekne poprosil …to stoji za to mu to vyhledat … vetsina mrnat neni uprimna a uz vubec neumi prosit …:D

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Che­tit%C3%A9

Upravil/a: badisko

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?iceT, briketka10 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
iceT

A nechceš si rozšířit obzory hledáním na netu?Bez cizí pomoci?Taky se něco naučíš…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Úkoly, školní výuku a různé testy a olympiády zvládneš nejlépe, když si podklady k nim vlastnoručně vyhledáš a nastuduješ. Proto tu s takovými otázkami pomáháme maximálně radou. Badiskovi to zase v zápalu práce uteklo a usnadnil ti to víc než bylo nutné.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Doporučím dokumentární filmy na kanálu Prima zoom,
nedávno jsem viděla film o Etruscích a zahlédla jsem i Chetity.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek