Radomír.cz

Jsem v 6.třídě. A právě teď se učíme o Chetitech – první výrobci železa. Můžete Mi prosím o tomto národu napsat?

Chetité – první výrobci železa

Nejlepší odpověď
badisko

Chetité (anglicky Hittites, francouzsky Hittite(s), německy Hethiter) byli indoevropský národ, který vytvořil říši, zahrnující dnešní Malou Asii, Sýrii, Libanon a část Palestiny. Chetité byli velicí válečníci, kteří se v bitvách spoléhali na své smrtonosné válečné vozy a byli to také oni, kteří jako první začali používat železné zbraně. Při svých výbojích se střetli se starověkým Egyptem a tito dva rivalové spolu svedli mnoho bitev (např. bitva u Kadeše, patrně 1274 př. n. l.). Velice unikátní bylo chetitské státní zřízení, protože chetitští králové byli jediní panovníci starověkého orientu, kteří nebyli absolutními despoty. Jako většina států té doby, i chetitská říše byla závislá na zemědělství.

Chetité byli mistry v odlévání kovů, přičemž tuto schopnost využívali v umění (kovové sošky, nádoby atd.). Chetitské náboženství bylo polyteistické, přičemž ještě dnes nejsou všichni chetitští bohové známi. Ve společenském zřízení spoléhali Chetité na otroky, kteří pracovali v zemědělství, hornictví a v dalších pracovních odvětvích. Během své existence nebyla Chetitská říše nikdy považována za bezvýznamný stát a vždy měla určitý respekt. Konec chetitské říše přišel nečekaně – kolem roku 1200 př. n. l. byli Chetité smeteni invazí tzv. mořských národů a říše se rozpadla. Chetitská kultura ještě nějaký čas přežívala v opevněných městech, ale když byla roku 717 př. n. l. dobyta poslední velká chetitská pevnost Karchemiš, všechny stopy chetitské kultury zmizely a tím skončila i chetitská civilizace.

vice ve zdroji …
Doplňuji:
OCKO vis …ze jsem ten posledni kdo tady mrnatum pomaha s DU … ale jak se rika vyjimka potvrzije pravidlo … kdyz on to rekl narovinu a pekne poprosil …to stoji za to mu to vyhledat … vetsina mrnat neni uprimna a uz vubec neumi prosit …:D

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Che­tit%C3%A9

Další odpovědi
iceT

A nechceš si rozšířit obzory hledáním na netu?Bez cizí pomoci?Taky se něco naučíš…

anonym

Úkoly, školní výuku a různé testy a olympiády zvládneš nejlépe, když si podklady k nim vlastnoručně vyhledáš a nastuduješ. Proto tu s takovými otázkami pomáháme maximálně radou. Badiskovi to zase v zápalu práce uteklo a usnadnil ti to víc než bylo nutné.

ivzez

Doporučím dokumentární filmy na kanálu Prima zoom,
nedávno jsem viděla film o Etruscích a zahlédla jsem i Chetity.