atena11

jsem strašne knihomol, ale už nemám co číst :(

Ahoj, poradte i prosím nějakou fantasy knihu z upiry, vlkodlaky nebo carodejkami. A nepiste sem prosim knihy od ceskych spisovatelu…
Doplňuji:
Nuk nuk už jí mám přečtenou.
A já vím že bych je měla číst ale jednou jsem si takovou knížk koupila a z prominutím to byla uchylárna Snad v každý druhý kapitole byl nějak sex

Nejlepší odpověď
anonym

Měla bys číst české autory, aby sis zlepšila češtinu. Doporučila bych ti spíše naše klasiky. To ještě většinou byly knihy, kde byla znát ruka cenzora, který hlídal chyby. V moderních dílech se to hrubkami, překlepy a chybami doslova hemží.
Já si v těhotenství přečetla „Rej upírů“ a potom jsem prohledávala všechna temná zákoutí v bytě a nosila sebou preventivně misku s česnekem.
Doplňuji:
Děkuji tímto za upozornění Arygnocovi. Za správnost textu odpovídal a chyby hlídal korektor. Ti dnešní buď spí a nebo neví, za co berou peníze (jsou-li ještě vůbec).

Další odpovědi
nonnel

Když máš ráda tento žánr tak vyzkoušej sbírky povídek od E. A. Poe.

Sh5020

Město z kostí, Bratrstvo černé dýky, Mrazení, Zavržený, Žár, Pijou mi krev…, …

Nuk nuk

Zkus Letopisy Narnie, má to několik dílů a kniha je rozhodně o mnoho lepší než film.
Doplňuji:
Tak holt zkusit jiný žánr. Nebo ještě z této kategorie něco od C. S. Lewise.

mosoj

Bez komentáře. Taková je halt doba.

anonym

prosim te ,ja ted ctu dost tlustou knihu,ktera me dost fascinovala,je vyborna.Jmenuje se Labyrint a napsala ji Kate Moss.Doporucuji.

croax

Zkus žánr gamebook, je to celkem zábavné a napínavé

Michálek1245

Vždyť toho je spousta, co číst. Koukněte třeba na https://www.cbdb­.cz/knihy je to šikovná databáze knih, kde sbírám inspiraci já. Anebo v zahraničí GoodReads. Ten je skvělý taky. :) Hlavně vám doporučuje na základě toho, co jste přečetl a podle toho, co se vám líbilo. :) Takže když přečtete třeba Hlavu 22 a dáte jí špatné hodnocení, tak se vám podobné knihy doporučovat nebudou. 😉

arygnoc

ocko:

to nie je cenzor (ten vyhadzuje pasáže „na indexe“), ale korektor – ten oznažuje k oprave gramatické chyby a úpravu stránky (odseky, kapitoly a pod, spojené riadky, prípadné technické chyby tlače – rozliate písmo, zlá farba a pod.)

arygnoc

ocko:

korektor – remeslo/povolanie na vymretie.
skutoční korektori, ktorí ešte ovládajú aj korektorské značky, v podstate už neexistujú. Je to dané niekoľkými príčinami, z ktorých najhlavnejšou je metóda tlače dnešných kníh.

Kedysi sa knihy (a to ešte aj pred cca 20-imi rokmi) tlačili kníhtlačou (knihtiskem) – teda tlačou z výšky. Pri chybe stačilo vymeniť písmeno, prípadne riadok, v ktorom bola chyba – celá stránka vlastne bola poskladaná z jednotlivých písmen (málo časté) alebo riadkov (odliatych z literiny [liteřina] v sádzacom stroji zvanom linotyp).
dnes sa tlačí ofsetom, kde je tlačová doska/platňa v podstate monolit, pri chybe treba vyhotoviť novú celú platňu (robí sa to fotochemicky a leptaním, doska môže byť bimetalová [hliník, meď] či kvalitnejšia trimetalová [hliník, meď, chróm]), a to je drahé. Takže na nejakú tú chybu sa nehľadí, korektori sú vlastne zbytoční, autori robia tzv. autokorektúru (opravujú sami seba) ešte pred zadaním textu do tlače – vyhotovenia tlačovej platne (ako vidno, robia to nedbalo).

existuje ešte tzv. autorská korektúra, kedy výsledný text schvaľuje sám autor (kedysi bez toho sa nemohla kniha, dokonca ani vizitka (!) vytlačiť), ale neviem, či dnes je to ešte využívané.

anonym

ary, nejsem nejspíš o moc mladší a tohle znám, do tiskárny jsem poměrně často chodila po maturitě dávat k tisku různé formuláře a tabulky. Psaný text to nebyl.
Cenzora jsem uvedla z toho titulu, že tohoto ideového kontrolora nejspíš bude podle profese znát i mladá generace. Korektora už s menší pravděpodobností. V době, kdy se nectí spisovný jazyk ani ve sdělovacích prostředcích, tak asi není zapotřebí, aby někdo dbal na správnost jeho používání. Nevím jak ty, ale v tomto směru je mi to hodně líto. Umíš si představit, že někdo dokáže po sobě opravit všechny chyby? Ke staré tiskařině se určitě vracet nedá, ale kontrola by byla dnešním dílům více než prospěšná. Přiznám se, že „lovím“ knihy s větší oblibou v antikvariátu, než v knihkupectví.
Díky za informace, dýchla z nich na mne nostalgie a vzpomínka na minulé časy.

arygnoc

kupujem knihy už niekoľko desaťročí (niektoré sú omnoho staršie ako ja).

dnes, ak sa dá, radšej kupujem knihy v pevnej väzbe, kde sa dá očakávať vyššia kvalita a možno i vyššia úroveň korektúr (menej chýb).
bohužiaľ, nie všetky tituly vychádzajú i takto, dnes je skôr uprednostňovaný knižný merkantil.

novšie hodnotné diela je v antikvariáte celkom problém zohnať (skúste v antikvariáte zohnať niečo od ktoréhokoľvek saudka), ostávajú iba aukcie a tam sú teda ceny mimo moje možnosti.