Dan007

Jsem povinen cizí osobě přeposílat svoje důkazy?

Mám problém s jedním cikánem a ptám se Vás prosím, zda mi poradíte…

Problém- když mi jeden člověk dluží peníze a já jsem se osobně zastavil u jeho babičky – asi zákonného zástupce – a tázal se tam, zda je ten člověk schopen mi ty peníze vrátit, a celý rozhovor jsem si nahrál na mobilní telefon jako mp3. A kamarád toho člověka ze školy po mně chce, abych mu tu nahrávku poslal jen tak. Jsem povinen mu to poslat? Upozorňuji, že nahrávka nebyla a ani nebude zveřejněna na internetu, ale slouží pouze jako důkaz. Musim mu to odeslat? A musím ho poslechnout, když říká, ať to smažu?

Nejlepší odpověď
Drap

Poslechnout nemusíš, nemusíš ani nic posílat. Od takových lidí ale můžeš očekávat i napadení. V případě výhružek a podobně bych se okamžitě obrátil na policii

Další odpovědi
Dochy

Bez souhlasu druhé osoby nesmíš zveřejňovat. A může být chápáno jako neetické si rozhovor bez upozornění nahrávat. Donutit Tě ke smazání (legálně) se můžou pokusit soudně (možná přes UOOU)

ivzez

Nejen, že nejsi povinen další osobě nahrávku poslat, dokonce
ani nesmíš. Nahrávku jsi ale bez SOUHLASU nahrávané osoby
neměl právo pořídit.
Takže bych doporučila nahrávku smazat a nikde nepoužívat
(tím nemíním jenom zveřejnění → míním NIKDE).

Dochy

ivzez: Domnívám se, že tady nemáte pravdu. Obecně je nahrávka bez souhlasu neetická, často nezákonná, ale nemusí být nepřípustná jako důkaz. viz např.
https://www.e­pravo.cz/top/clan­ky/dukaz-nahravkou-porizenou-soukromou-osobou-nebo-projevem-na-socialnich-sitich-98326.html

ivzez

Vím, že v některých případech je za určitých okolností taková nahrávka přípustná. To ale nemění nic na tom, že takto pořízená nahrávka je podraz…