Avatar uživatele
Registrovaný

Jsem povinna přispívat podle zákona?

Asi delší otázečka, nicméně potřebuji poradit. Bydlím v bytě s matkou a sestrou. Já i sestra jsme studentky střední a vysoké školy. Matka nepracuje, my také ne. Matka pobíra dávky, otec posíla alimenty. Co jsem já se sestrou povinna přispívat matce na bydlení podle zákona? Díky za Vaše odpovědi.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Co o výživném říká zákon, máte uvedeno v odkazu:

1. Dobrý den.Co všechno zahrnuje pojem slova výživné.Připadá do výživného jen finanční částka na výživu dětí,kterou určil soud nebo se do toho počítají i finance na ošacení,na zájmovou činnost dětí apod.?Děkuji


Nejsem si přesně jistý, zda jsem správně pochopil otázku. Výživné určené soudem zahrnuje částku, která slouží k uspokojování potřeb vyživované osoby (nejčastěji dítěte). Mezi tyto potřeby patří náklady na výživu jako takovou (tedy stravování), ale i náklady na ošaceni, školní pomůcky, léky, zájmovou činnost apod. To vše soud při svém rozhodování zohledňuje. Ve výživném ze strany soudu by mělo být počítáno i s předpokládatelnými většími jednorázovými výdaji (např. školní lyžařský kurz, taneční apod.) Pokud s nimi soud nepočítal, protože mu v době posledního rozhodování nebyly známy, mohlo by to být důvodem ke zvýšení výživného, pokud se rodiče na financování těchto větších výdajů nebudou sami schopni dohodnout.

Z uvedeného jasně vyplývá, že povinnost přispívat na bydlení jako nezaopatřené studentky Vy ani sestra nemáte.
Jde zde tedy o dohodu, co si s Vaší maminkou domluvíte a jakým procentem se budete na úhradě nákladů podílet.
Pokud matka nepracuje a pobírá dávky, tak jednou z dávek sociální podpory je i příplatek na bydlení, který zahrnuje i skutečnost, že Vaše matka pečuje o své dvě dcery.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Obávám se, že ne, protože nejste výdělečně činné. Pokud otec posílá alimenty vám, tak zas by z toho na provoz domácnosti mělo něco ukápnut. Předpokládám, že na brigády chodíte, tak je potom ozázkou co z výdělku si hradíte.
Nicméně, tuto otázku bych položil přímo na ministerstvo práce a sociálních věcí


Avatar uživatele
Zlatý

Pokud jste studentky, tak platí stále vyživovací povinnost rodičů. Alimenty jsou na pokrytí všech vašich základních potřeb, takže částečně z nich by se měklo přispívat i na bydlení.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 929
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.