z2341965

Jsem povinen dodat originál technického průkazu?

Dobrý den,

před nedávnem (cca 3 týdny) jsem koupil auto – Hyundai. Chtěl jsem koupit za hotovost, ale prodejce mi nabídl levnější cenu, když zaplatím 70% a na 30% si vezmu úvěr, (ve výsledku cena vycházela o cca 15 000,– levněji. Tak jsem na to kývnul.

Prodejce mi tvrdil, že vozidlo bude psáno na mě a originál technického průkazu bude uschován u mě. Pouze pošlu společnosti Unicredit kopii emailem.
Naskenovanou kopii jsem poslal, ale společnost po mě nyní chce abych zaslal originál TP na jejich sídlo, kde bude uschován 2 roky. (po dobu splácení úvěru)

Prodejce mě snad 3× opakoval že TP budu mít já, kdyby mi normálně řekl že bude TP u úvěrové společnosti, tak bych se s nima nějak domluvil a o variantě nákupu popřemýšlel.

Ve smlouvě je ovšem napsáno že „technický průkaz“ je uschován u společnosti Unicredit. Nemají tam napsáno „originál technického průkazu“

Jde tohle nějak obejít a zaslat jim tam pouze kopii.

Peníze na auto mám odložené pravidelné platby na splácení nastavené. Ale cítím se být podveden ze společnosti Hyundai, když mi prodejce tvrdí něco co nakonec není pravda.

více dole v diskuzi: …

Nejlepší odpověď
ivzez

Technický průkaz je jenom jeden. Obratem „technický průkaz“
se samozřejmě míní originál technického průkazu.
Pokud by tomu bylo jinak, stálo by ve smlouvě „kopie technického průkazu“.

Není rozhodující, co Vám tvrdil prodejce, ale to, co jste podepsal
ve smlouvě (doufám, že jste si ji před podpisem přečetl).

Podle mne to nelze nijak obejít.
Pokud jste se smlouvou nesouhlasil, neměl jste ji uzavřít.

Cítit se podveden můžete, ale smlouvu jste podepsal Vy…

Další odpovědi
JájsemRaibek

Poptej se na jednorázové doplacení a doplať naráz úvěr – ale pozor na případné pokuty aby to nebylo dražší. A pak neřeš originál TP.
Jinak pokud je to i ve smlouvě, tak je to dané.
Koukni na případný postih pokud bys nedodržel tu část smlouvy o TP a nezaslal jim ho, jinak pokud tam nic není a ty jej máš u sebe, poslal bych jim kopii a ať se klidně rozkrájejí.

independent

To je tak u všech leasingových společností, zažil jsem to taky, měl bys jim to poslat jinak budou dělat problémy, oni se bojí o svoje peníze, když ho budeš potřebovat, tak ti ho zase pújčí na STK atp.

cukrar

Ano jste povinnen, bez ohledu co si myslíte.
Tak zní dohoda, kterou jste svobodně uzavřel.

z2341965

Ano Independent zašlu jim ho … nic jiného mi nezbývá, ale myslím, že to byl po*eb na mě ze strany prodejce. Když před tebe hodí cca 30 A4 tak nemáš prostě dostatek času na to aby jsi vše prověřil a zamyslel se nad tím.

A prodejce by měl prodávat to co zná a ne lhát lidem. (Neúplná pravda = nepravda = lež)

Navíc jsem zaplatil 70% ceny auta a kvůli nějakým upachtěným ± 78 000 Kč auto ani pořádně není moje.

ivzez

Prodejce přece prodával to, co zná → auto.

Pokud k němu nabízel úvěr/půjčku, bylo jasné, že v oboru půjček už odborníkem nebude a o to větší pozornost bylo třeba před podpisem věnovat smlouvě. Určitě tam byl i nějaký kontakt, na kterém se dalo vše ověřit…

Chápu, že Vás to štve (také by mne to štvalo), ale myslím si, že Vás prodejce nechtěl nijak „natahovat“ → že Vám říkal jenom to, o čem byl přesvědčen…

z2341965

Ve smlouvě je napsáno, že musím dodat technický průkaz do 3 dnů, za každý den prodlení je pokuta 500 Kč.

Ale teď mě spíš zajímá to slovní spojení „technický průkaz“ vs. „originál technického průkazu“

Protože paní se kterou komunikuji mi tvrdí, že mám ve smlouvě napsáno, že musím dodat originál technického průkazu, ale je tam napsáno jen technický průkaz. O originálu tam nic není.

independent

Nediv se jim, spousta lidí si koupí auto na leasing a pak ho prodají,
Pošli jim to a ničeho se neboj.

z2341965

Jasný, ale se*e mě to, že jsem se s prodejcem domlouval, aby jsem neměl leasing auto bylo v mém vlastnictví a TP byl uchován u mě, doporučil mi i z důvodu ceny, abych si vzal úvěr, při podpisu smlouvy mi tam podstrčí papír o kterém řekne že je to jen smlouva aby byla leasingová společnost krytá a je to jen formalita a takový podraz z toho vyleze, kdybych to věděl tak to vemu za hotové rovnou, protože ty peníze na to stejně mám… Akorát problémy. Podělaný Hyundai. Budu ho chtít např.: za rok prodat a akorát problémy …

z2341965

Tím neříkám, že ho chci prodávat, ale nikdo neví co bude za rok, nějaká lepší práce, stěhování … apod…

Proto jsem ten úvěr bral, že to bude na měl, splátky doplatím a s autem můžu nakládat jak budu chtít.

independent

No jo, je to blbý, to máš pravdu, příště budeš chytřejší

z2341965

To je pravda, ale příště nebudu brát Hyundai, ikdyž je to auto jezdí dobře, nevím co od nich můžu čekat…

independent

To máš jedno, se škodovkou bys dopadl stejně

z2341965

Ještě jsem kvůli tomu nebral ojetinu, abych nedostal nějaký po*eb. A stejně!

V ČR snad už nikdo nemá čest. Jednou člověk někomu věří a hned ho to setne.

ivzez

Jak už jsem napsala ve své odpovědi výše, je technický průkaz jenom jeden. Pokud by společnosti Unicredit stačila kopie TP, použila by ve smlouvě obrat „kopie TP“.

z2341965

Jasné smlouvu jsem pročítál, ale je to napsáno takovou právničinou, že se nad tým musí člověk (aspoň tedy já) pořádně zamyslet aby si pospojoval všechno dohromady. Navíc po přečtení 5 řádků nevíte co bylo na prvním … Mohl jsem tomu věnovat více času uznávám.
Ale prostě takový prodejce nemůže přeci tak renomované značce prodávat auta nebo cokoliv jiného…
Jak si to vůbec může značka dovolit, zaměstnat někoho kdo ani neví co nabízí nebo záměrně podává klamavé informace?

Já bych neměl problém s tím kdyby mi normálně slušně řekl ano vůz je váš ale originál musíte předat po dobu splátek Unicredit a ne říkat takové lži že TP zůstává určitě u mě.

U mě ten člověk je za úplného lháře a nikomu ho prostě nemůžu doporučit.

z2341965

v ORV jsem psán jako majitel já.

při nákupu za hotovost mi prodejce nabídnul cenu o 15k vyšší než, když bych si vzal úvěr.

po propočítání výsledné částky i podle splátkového kalendáře mě dle jejich nabídky vycházel opravdu levněji úvěr.