KristínaPap

Poradíte, jak vyřešit popsaný problém, který se týká prodávaných produktů?

(jsem OSVČ neplatce DPH)Když zák. platí převodem mohu poslat paragon,nebo ten slouží jenom při placení v hotovosti?

Mám volnou živnost OSVČ jako neplátce DPH pár dni. Své produkty co vyrobím by jsem ráda prodávala na internetu a platby přijímala jenom převodem.. Ze zákonu musím na požádaní vydat zákazníkovi doklad o prodeji. Chci se zeptat: 1. když si zákazník vyžádá doklad, mohu poslat paragon , nebo ten slouží jenom při placení v hotovosti?(všechny platby budou převodem) 2. pokud není paragon vhodný, jaký doklad pošlu zákazníkovi? 3. Kdy jsem jako osvč neplátce DPH povinna vystavovat fakturu? 4. Pokud zákazník nežádá doklad, znamená, že mu nemusím nic zaslat? (co si ale pak dám do daňové evidence?) 5. Považuje se výpis z účtu jako doklad do daňové evidence, nebo musí byt výpis z účtu doložen vždy dokladem?

Odpovědi
nyjono

Paragon nebo fakturu pošleš se zbožím. Jedno, jestli ho zákazním žádá nebo ne.
Tobě zůstane kopie.
Faktura nesouvisí s plátcovstvím DPH.

Drap

Doklad musíš poslat vždy, neni důležité zda ho zákazník žádá nebo ne. Lze vystavit i paragon místo faktury. Pro většinu zákazníků je faktura přijatelnější než paragon, už jenom vzhledem k jejich případnému účetnictví. Vypsání paragonu či faktury je téměř totožné. Plátcovství, či neplátcovství DPH na to nemá vliv.

autacek

Paragon, nebo prodejka, či příjmový pokladní doklad = platba v hotovosti a šmitec
Faktura = samostatný doklad. Následuje bezhotovostní platba například převodem, či hotovostní platba faktury příjmovým pokladním dokladem, apod.

Pokud by se platilo kartou, pak by platilo totéž, jen by tam nefiguroval pokladní doklad.