luke29

jiskrici zasuvka

Dobry den proc mi zajiskri zasuvka ,kdyz do ni zapnu nabijecku od notebooku, kdyz tu nabijecku vyndam vytahnu a dam znova do zasuvky uz to neudela.Dela to jen ta nabijecka ostatni spotrebice to nedelaji.

Nejlepší odpověď
Hlada

Je to častý jev při zapínání impulzního zdroje. U notebookových zdrojů je jiskření vidět, protože mají dvoupólové zástrčky. Zdroj má na vstupu kondenzátory, které se musejí nabít a člověk nemá ruku tak rychlou, jako vypínač. Ničemu to nevadí.

Další odpovědi
led

Povolené kontakty v zásuvke. Najčastejšie sa to stáva u hliníkových vodičoch, ktoré sa časom opaľujú a tak zmenšujú svoj vodivý prierez. Pozor, nebezpečenstvo požiaru!
Bez ohľadu na typ vodičov a zásuviek, doporučujem (tvrdí to aj vyhláška) minimálne 1× za rok skontrolovať vodiče odborníkom a dotiahnuť povolené kontakty (zvlášť u Al vodičoch, ktoré by v nových inštaláciach nemali byť použité.).

Zvlášť u zástrčiek s častočne krytými kolíkmi nevodivým materiálom (čierna bužírka) https://cdn.myshop­tet.com/usr/www­.luxifer.sk/u­ser/shop/big/16340-7_vidlica-230v-10a-dvojpolova-creative-plug.jpg?628c892a je tento problém výrazný.
Dotykové plochy kontaktov v el.zásuvke nepriliehajú celou plochou tesne na vodivú časť kolíkov takejto vidlice a postupne sa (následkom iskrenia a zvýšenej teploty) opaľujú a tvrdnú. Ich prítlačná plocha stráca silu prítlaku.

Takže ešte raz:
ak sa zásuvka/zástrčka prehrievajú (cítite to dotykom ruky) okamžite vyhľadajte elektrikára a nechajte opraviť v zmysle Vyhlášky č. 51/2006 Sb, (Cz) Rovnako to platí aj u kábloch. Ak citite kdekoľvek na kábli vyššiu teplotu než je na jeho zvyšnej časti, takýto kábel nepoužívajte a okamžite ho vymeňte za nový!
Zdravie a bezpečnosť sú cennejšie než peniaze za údržbu elektrických vodičov a elektrických zariadení, prípadne ich výmenu za nové.

Filip84

Tak odšroubuj šroubek, sundej víko ze zásuvky a podívej se na vnitřek, jestli jsou dotažené spoje, a jestli nejsou opotřebované kontakty. Když už v tom budeš, tak ty spoje dotáhni a kontakty přihni, opatrně, k sobě, aby ty kolíky vidlice svíraly pevněji.

A vyzkoušej. Když to bude dělat dál, tak je asi rozbitá ta nabíječka k notebooku, tak kup jinou.

Zásuvka na 230V je primitivní zařízení, tam se chyba vždycky snadno najde.

Dochy

Podle popisu téměř jistě nabíjení vstupního kondenzátoru jak píše Hlada. Podruhé to neudělá, protože, pokud není zdroj vybit spotřebičem, kondenzátor zůstane několik sekund z velké části nabitý.

led a Filip – možné, ale neodpovídá popisu v otázce

led

Upozornenie.
Ak budete postupovať podľa návodu Flilip84 predtým vypnite poistku od tej zásuvky. Nehrabte sa tam pod napätím, ak si predtým nezavoláte RZP – rýchlu zdravotnú pomoc.

Filip84

led: Tak to je, asi, jasné, ne? 🙂 Jestli tohle někdo neví, tak ať si nato pozve elektrikáře, jednoduché.

led

Filip, divili by ste sa, koľko ľudí sa hrabe v elektrike bez akýchkoľvek znalostí a „poistky? a to je načo dobré? Ja nechcem poisťováka, len opraviť elektriku!“