Avatar uživatele
štamgast

Jíška vs. zásmažka

Je nějaký rozdíl mezi jíškou a zásmažkou?
Doplňuji:
ocko: Tohle Vás od polotovarů odradí http://old.stre­am.cz/peklona­taliri/810391-peklo-na-taliri-jisky

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, gagaga, marci1 před 3798 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Jíška se od zásmažky (zápražky) lišila způsobem přípravy.

jíška, jíškový. Stč. júška ‘omáčka’ od

júcha ‘polévka, omáčka, šťáva’.

zásmažka – je odvozená od smažit, smahnout, pražit.

Dnes se uvádí významy: Záleží na oblasti, kde se pojmy užívají.

zásmažka: zahřátá směs mouky a tuku používaná jako základ omáček, polévek ap.
jíška:: opražená mouka s tukem používaná jako základ omáček, polévek ap..

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Drap, vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Obě slova mají stejný význam, dříve se ještě používalo „zápražka“.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Swevalty

Rozdíl je ten, že mají jiný název.
Ale jinak jsou stejné.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Nykki

Oboje je označení pro jednu a tu samou věc… Výraz zásmažka používala starší generace :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Je to sice pojem pro stejnou surovinu k vaření, ale já to mám pro sebe rozděleno tak, že někdy používám zásmažku (tu si připravuji sama a vím, že se opravdu smažila) nebo použiji polotovar „světlou“ nebo „tmavou jíšku“. Tam mi ty granulky moc připravené na tuku nepřipadají, takže je beru jako jíšku.
Doplňuji:
Neodradí. Vím, že to existuje, ale poctivě doma smažím. Jsem zvyklá na vlastní „produkci“.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

zápražka je BEZ tuku,jen mouka,jíška je s nějakým tukem,máslem

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
RadkaH

Jíška a zásmažka je to samé. Zásmažka je jen lidový název.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Gretchen

Jíška je smíchaná voda a hladká mouka, zahušťujeme tam kde už je nějaký tuk, opečte maso na tuku pak nebudu opět tuk znovu přidávat a stačí mouka a voda, zasmažka je tuk plus mouka, smažíme do světle hnědé, přidáme do polévek gulašové, bramboračky, rybí, zeleninové a ta nám zahustí polévku a ochutí pokud ji dělám z másla, záleží jak hustou ji chci.

Avatar uživatele
Gretchen

Jíška je smíchaná voda a hladká mouka, zahušťujeme tam kde už je nějaký tuk, opečte maso na tuku pak nebudu opět tuk znovu přidávat a stačí mouka a voda, zasmažka je tuk plus mouka, smažíme do světle hnědé, přidáme do polévek gulašové, bramboračky, rybí, zeleninové a ta nám zahustí polévku a ochutí pokud ji dělám z másla, záleží jak hustou ji chci.

Nový příspěvek