miláSimča

Ježíš je jméno ?

Nejlepší odpověď
marci1

Ano. Jméno Ježíš znamená Vykupitel – Spasitel. Toto jméno obdržel sv.Josef od anděla (Mt 1,21). Příjmení se tehdy neudávalo, ale místo bydliště nebo jméno otce nebo významných předků, tedy Ježíš z Nazareta, syn Davidův. / Kristus je přídavek jako např. Karel Veliký/ a znamená Pomazaný – Mesiáš. Pomazáni byli tehdy proroci, kněží, králové. Proto křesťané užívali znamení XP pro jméno Christos v řeckých písmenech XP. 🙂

Zdroj: http://postolo­prty.farnost.cz/duchov­ni-slovo/kateche­ze/jezis-kristus-pravy-clovek/

Další odpovědi
anonym

Ano, je to jméno a moje, protože jsem přišel jednou z hospody a manželka mi říká: Ježíši, ty zase vypadáš! 🙂

MK44

Jde původně o běžné hebrejské jméno, které mohlo znít jako Jehošua, Jošua, Ješua ap. Ve východním středomoří bylo zkomoleno na Ísa a podobně, v latině se zapisovalo Iesus. A z toho vznikly různé formy jako Ježíš, Gesù [dže ٰٰzú], Jézus atd. Ve španělský mluvících zemí je to i dnes běžné jméno Jesus [chesus]. Jinde se jako běžné křestní jméno nepoužívá. Možná z náboženského důvodu, že nikdo není hoden nosit jméno Ježíše Nazaretského. Ale právě Španělsko je dosud silně katolicky zaměřené, takže nevím …

Lamalam

Je to vlastní jméno hebrejského původu, co by to mělo být jiného? Zaměstnání?

ivzez

Marci,
opakovaně jste opsala text,
aniž byste správně citovala.

Doplňte svou odpověď!!

anonym

Lamalam, ono to může být i příjmení!