Avatar uživatele
miláSimča

Ježíš je jméno ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3456 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
marci1

Odpoveď byla označena jako užitečná

Ano. Jméno Ježíš znamená Vykupitel – Spasitel. Toto jméno obdržel sv.Josef od anděla (Mt 1,21). Příjmení se tehdy neudávalo, ale místo bydliště nebo jméno otce nebo významných předků, tedy Ježíš z Nazareta, syn Davidův. / Kristus je přídavek jako např. Karel Veliký/ a znamená Pomazaný – Mesiáš. Pomazáni byli tehdy proroci, kněží, králové. Proto křesťané užívali znamení XP pro jméno Christos v řeckých písmenech XP. 🙂

Zdroj: http://postolo­prty.farnost.cz/duchov­ni-slovo/kateche­ze/jezis-kristus-pravy-clovek/

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?miláSimča Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Ano, je to jméno a moje, protože jsem přišel jednou z hospody a manželka mi říká: Ježíši, ty zase vypadáš! 🙂

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
MK44

Jde původně o běžné hebrejské jméno, které mohlo znít jako Jehošua, Jošua, Ješua ap. Ve východním středomoří bylo zkomoleno na Ísa a podobně, v latině se zapisovalo Iesus. A z toho vznikly různé formy jako Ježíš, Gesù [dže ٰٰzú], Jézus atd. Ve španělský mluvících zemí je to i dnes běžné jméno Jesus [chesus]. Jinde se jako běžné křestní jméno nepoužívá. Možná z náboženského důvodu, že nikdo není hoden nosit jméno Ježíše Nazaretského. Ale právě Španělsko je dosud silně katolicky zaměřené, takže nevím …

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lamalam

Je to vlastní jméno hebrejského původu, co by to mělo být jiného? Zaměstnání?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ivzez

Marci,
opakovaně jste opsala text,
aniž byste správně citovala.

Doplňte svou odpověď!!

před 3456 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Lamalam, ono to může být i příjmení!

před 3456 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek